Nowe mieszkania coraz tańsze

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oceń treść)
Loading...

Wraz z końcem II kwartału opublikowana została najnowsza edycja raportów podsumowujących pierwotny rynek mieszkaniowy na najważniejszych lokalnych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice), Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Płynący z nich główny wniosek, to coraz niższe ceny mieszkań z pierwszej ręki.

Poniżej przedstawione zostało kwartalne zestawienie średnich cen mieszkań z rynku pierwotnego od początku 2010 r. do połowy bieżącego roku.

Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego w poszczególnych miastach, I kw. 2010 – II kw. 2011r.

Nowe mieszkania

Jak widać z powyższej tabeli w całym okresie największe obniżki stawek miały miejsce we Wrocławiu i Krakowie. Z kolei najmniej potaniały nowe lokale mieszkalne w Gdańsku i Łodzi. W grupie rozpatrywanych siedmiu miast swego rodzaju ewenementem są Katowice, gdzie odnotowano nieznaczny, ale jednak wzrost przeciętnej ceny. Jeżeli chodzi o rozwój wypadków w samym II kwartale 2011 roku to spadkom przewodzi Warszawa, gdzie przeciętna stawka mieszkań deweloperskich na koniec czerwca była niższa od tej z marca o blisko 300 zł. We Wrocławiu i Łodzi ceny były niższe o około 150 zł, a w Krakowie o 100 zł. W Katowicach różnica ta wyniosła niecałe 50 zł.

Choć obecnie nie mamy do czynienia ze znacznymi przecenami nowych mieszkań, to jednak tendencja spadkowa pozostaje bezdyskusyjna. Jak sytuacja może rozwinąć się w przyszłości? Wydaje się, że to, w którą stronę pójdą ceny lokali mieszkalnych zależy obecnie w głównej mierze od popytu ze strony kupujących. W tym miejscu trzeba wspomnieć o wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na zainteresowanie klientów nowymi mieszkaniami.

Warto przede wszystkim wspomnieć o czterech podwyżkach stóp procentowych, które miały już miejsce w tym roku oraz zbliżającym się terminie wejścia w życie niekorzystnych zmian w programie Rodzina na swoim. Obydwa te czynniki odbiją się negatywnie na możliwości kupna mieszkań przez Polaków. Podsumowując można stwierdzić, że w tej sytuacji w przyszłości deweloperzy, aby zachęcić klientów do kupna nowych lokali mieszkalnych będą musieli nadal obniżać ceny.

Koniecznie sprawdź  Takie mieszkania na pewno znajdą kupca!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Czy wiesz ile kosztuje euro? Nasz przelicznik walut Ci w tym pomoże.