Nietypowe pomysły na altany ogrodowe i domki na działce: 5 wyjątkowych projektów

Chyba każdy przyzna, że ogród bez altany jest w pewnym sensie niekompletny, pusty. Brakuje w nim miejsca na spotkania z przyjaciółmi, brakuje azylu, gdzie można się schować przed codziennymi troskami. Wreszcie brak jest zakątka, w którym można podziwiać zachód słońca przy kubku aromatycznej kawy.

Altana ogrodowa może być odzwierciedleniem niespełnionych marzeń o domu z tarasem, czy też prywatnym kawałku świata niedostępnym dla nikogo innego. Jaką wybrać altanę, by spełniła nasze oczekiwania? Poszukajmy wspólnie inspiracji. Zapraszam.

Nowoczesna architektura w Twoim ogrodzie

pomysły na altany ogrodowe i domki na działce

Czy nowoczesność oznacza futurystyczne bryły o nieokreślonej geometrii? Nie. W tym pojęciu mieści się raczej funkcjonalność, rozbudowana o elementy współczesnych technologii umożliwiających cieszenie się z własnej altany w sposób komfortowy. Co to oznacza?

Konwencjonalna altana zbudowana własnym sumptem składa się głównie z czterech ścian, otworu okiennego z szybą umieszczoną na stałe, dachu i najczęściej nieszczelnych drzwi. Owszem, do przechowywania narzędzi ogrodniczych będzie w sam raz. Jednak, czy możliwe jest spędzenie uroczych chwil w takim otoczeniu? Z pewnością nie.

Dlatego warto już teraz, przed nadejściem lata pomyśleć o nowoczesnym domku lub stylowej altanie, w których zamiast pajęczyn znajdzie się miejsce na ulubiony fotel, stolik kawowy i tworzące nastrój lampiony.

Inspiracji, od której wszystko się zaczyna, poszukamy na stronie polskiego producenta Sodas – https://domki-sodas.pl/63-altana-nowoczesna.

Projekt pierwszy — altana nowoczesna MAJA 3

Zacznijmy od czegoś prostego w swojej stylistyce, a jednocześnie bardzo praktycznego.

Altana MAJA zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem lub słonecznym skwarem, nie ograniczając przy tym widoczności na okalający nas teren. Docenią to z pewnością rodzice i dziadkowie, sprawujący opiekę nad wszędobylskimi maluszkami.

Altana pozwala na wypoczynek na świeżym powietrzu, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Sosna, z której powstała konstrukcja dodatkowo zabezpiecza osoby wykazujące skłonności alergiczne. Żadnych tworzyw sztucznych, 100 procent ekologii. 13,5 metra kwadratowego zapewni wystarczająco dużo przestrzeni na wygodne meble ogrodowe. Brak ścian spotęguje wrażenie łączności z otaczającą przyrodą.

Projekt drugi — domek ogrodowy INES 111

Świerkowy domek znajdzie swoje zastosowanie niezależnie od pory roku. Tym, co wyróżnia konstrukcję, są duże rozkładane drzwi cechujące się obszernymi przeszkleniami.

W miesiącach ciepłych domek sprawdzi się jako miejsce wypoczynku. Rozsunięte drzwi stworzą namiastkę tarasu. Zasunięte, ochronią przed deszczem lub chłodem. W każdym przypadku użytkownik zachowuje kontakt z naturą.

Zimą domek przeistoczy się w składzik rzeczy chwilowo zbędnych. Znajdą tam miejsce rowery, piłki i ewentualnie narzędzia ogrodowe. I chociaż nie jest to konstrukcja przypominająca typową altankę, to miłośnicy tego typu architektury bez problemu zauważą możliwości, które niesie ze sobą taki projekt – zarówno pod kątem funkcjonalności altanek. Taki domek wystarczy umiejscowić w najbardziej wietrznym miejscu naszego ogrodu, odgradzając tylną ścianą największy przewiew i pozostałą część zagospodarować bez obaw o zmienne warunki atmosferyczne.

Projekt trzeci — altana nowoczesna NOVA 178

Świerkowa altana niemal w całości przeszklona może okazać się wspaniałym rozwiązaniem dla miłośników kwiatów. Mowa o odmianach światłolubnych, jednak na tyle delikatnych, że nocne ochłodzenia mogłyby im zaszkodzić. Efekt nasłonecznienia wzmacnia pokrycie dachu wykonane z poliwęglanu, tworzywa charakteryzującego się przepuszczalnością promieni słonecznych.

Zimą w altanie można urządzić przecudowny ogród zimowy. Jasna powłoka ochronna ścian z łatwością wtopi się w zaśnieżony krajobraz.

Projekt czwarty — domek drewniany BARBADOS

Idealny dla osób chcących spędzać w ogrodzie więcej czasu. Na powierzchni 21 metrów kwadratowych z powodzeniem zmieszczą się meble i niewielka kuchnia. Duże przeszklenia eliminują potrzebę dodatkowego oświetlenie wnętrza.

domku BARBADOS znaleźć można nie tylko wytchnienie. Sprawdzi się także jako miejsce spotkań towarzyskich, zwłaszcza kiedy w domu śpią smacznie dzieci. Stosunkowo grube świerkowe ściany doskonale wygłuszą gwar panujący w środku domku.

Projekt piąty — altana Fiesta 5

Mimo że altana jest zamykana, system drzwi przesuwnych umożliwia otwarcie się na przestrzeń niemal w każdym kierunku. Konstrukcja dachu zapewnia doskonałą klimatyzację, nawet w przypadku uruchomienia wewnątrz niewielkiego grilla.

Cechą charakterystyczną altany jest jej ręczne wykonanie gwarantujące wysoką dokładność montażu, a co za tym idzie trwałość całej konstrukcji na wiele lat.

Rekreacyjny domek w ogrodzie lub nowoczesna altana w ogrodzie – czy warto postawić taką konstrukcję?

Dla osób spędzających czas aktywnie, tego typu konstrukcje są zdecydowanie niezastąpione. Choćby po to, by móc w spokoju podziwiać efekty ciężkich prac ogrodowych lub odpocząć po ciężkim dniu i wypić długo oczekiwaną kawę.

Zarówno domki i altany drewniane dodatkowo wpłyną korzystnie na całą architekturę otoczenia posesji, czyniąc ją wyjątkową i niepowtarzalną.

Co wyróżnia tego typu konstrukcje wykonane z drewna?

  • Konstrukcje wykonane są przeważnie z najlepszego gatunkowo świerkowego lub sosny;
  • Trwałość, która gwarantuje użytkowanie przez wiele lat;
  • Poczucie satysfakcji z posiadania nowoczesnej aranżacji we własnym ogrodzie;
  • Łatwość montażu i demontażu;

Zatem, pytanie o to, czy warto mieć swoją altanę albo domek rekreacyjny, wydaje się retoryczne. Oczywiście wszystko zależy od przestrzeni, którą dysponujemy na naszej działce. Jednak wyżej wymienione konstrukcje to jedynie wstęp do świata architektury ogrodowej, więc tak naprawdę każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego ogrodu, niezależnie od jego rozmiaru.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl