Na jakie koszty trzeba być gotowym, projektując inteligentny dom?

Inteligentne domy kojarzą się z bogactwem i bardzo wysokim standardem, na który mogą pozwolić sobie nieliczni.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązania typu smart home stają się coraz powszechniejsze, zatem ich cena nie jest już tak wysoka jak kiedyś, gdy dopiero wchodziły na rynek. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, projektując inteligentny dom?

Jakie smart rozwiązania wybrać?

Projektując dom, warto już na samym początku określić, które rozwiązania typu smart chcemy zaimplementować. Inwestorzy najczęściej decydują się na inteligentne czujniki, odbiorniki oraz regulatory temperatury, choć liczba dostępnych obecnie modułów cały czas rośnie.

Co oczywiste, im więcej innowacji wprowadzimy do naszego domu, tym większe koszty będziemy musieli ponieść. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że inteligentne rozwiązania znacząco ułatwiają nam życie, będąc jednocześnie ekologicznymi i ekonomicznymi.

Na ostateczną cenę smart home składa się wiele elementów, w tym między innymi projekt całej instalacji, okablowanie, elementy elektryczne czy oświetleniowe. 

Ile kosztuje inteligentny dom?

na-jakie-koszty-trzeba-byc-gotowym-projektujac-inteligentny-dom

Inteligentny dom kojarzy się z bogactwem i bardzo wysokim standardem, jednak należy pamiętać, że rozwiązania smart stają się dziś coraz powszechniejsze, dlatego też ich cena jest niższa niż jeszcze kilka lat temu. Okazuje się, że w stosunku do tradycyjnych instalacji te inteligentne będą kosztować około 10% więcej.

Przy cenie 10 000 zł dla systemu alarmowego za system inteligentny trzeba będzie zapłacić około 11 000 zł. Różnica nie jest więc bardzo duża, a korzystanie z inteligentnych rozwiązań jest oczywiście o wiele praktyczniejsze.

Nieco większe odchylenia w stosunku do instalacji standardowych mogą pojawiać się w przypadku niektórych elementów, na przykład związanych z nagłośnieniem strefowym. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wszelkie koszty związane z zaprojektowaniem oraz instalacją inteligentnych systemów, należy przygotować się na wydatek rzędu 100 000-150 000 zł.

Wiele zależy tutaj od metrażu domu oraz ilości rozwiązań, jakie wybierzemy. Zakładając wyłącznie najpopularniejsze, związane z czujnikami, nadajnikami czy regulowaniem temperatury, ostateczny koszt powinien zamknąć się w granicach 40 000-50 000 zł.

Jednocześnie nie warto oszczędzać, chcąc korzystać z nowoczesnych instalacji – cena ma również wpływ na ich jakość, dlatego należy wybierać sprawdzonych dostawców.

Czy warto inwestować w smart home? Koszty i korzyści

Ostateczny koszt zaprojektowania inteligentnego domu zależy od wielu czynników, w tym między innymi od powierzchni nieruchomości. Niemniej jednak należy mieć na uwadze wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nie jest on wysoki w stosunku do pozostałych kosztów, jakie trzeba ponieść, budując czy remontując dom. Warto pamiętać, że jest to jednorazowa inwestycja, która posłuży przez wiele lat. Jednocześnie pozwoli generować pewne oszczędności, zwłaszcza skupiając się na oszczędzaniu energii elektrycznej, której cena jest obecnie bardzo wysoka.

Warto jednak postawić na sprawdzone rozwiązania, a więc sprzęt najwyższej jakości.

Dobrze, aby wdrożeniem konkretnego projektu zajęli się specjaliści, których pomoc wiąże się co prawda z koniecznością poniesienia wydatków, lecz daje też pewność, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone w prawidłowy sposób.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl