Moskitiera otwierana czy przesuwna – jaką wybrać?

Wiosna i lato to okres, kiedy wiele osób decyduje się na montaż moskitiery w swoim domu lub mieszkaniu. Zapewnia ona skuteczną ochronę przed intruzami, takimi jak wszelkiego rodzaju muszki, komary i inne owady.

Dziś porównujemy dwa najwygodniejsze i najczęściej wybierane rodzaje moskitier – przesuwne oraz otwierane. Zapraszamy do lektury artykułu.

Czym jest moskitiera i w jakim celu się jej używa?

Moskitiera to rodzaj specjalnej, gęsto plecionej siatki, którą montuje się w celu ochrony przed przedostawaniem się owadów do pomieszczenia. Co ciekawe, stosowanie tego typu ochrony przed owadami znane było już w czasach starożytnych. Początkowo ludzie osłaniali przed komarami swoje legowiska. Moskitiera została rozpowszechniona w połowie XVIII wieku.

moskitiera-otwierana-czy-przesuwna

Współcześnie ten rodzaj osłony okiennej jest dość powszechny i coraz chętniej wykorzystywany. Dzięki drobnym oczkom siatka blokuje insekty w taki sposób, że żaden owad nie wleci do pomieszczenia.

Moskitiery najczęściej montuje się na oknie lub na drzwiach. Nie muszą być montowane na stałe. Poza sezonem na owady można je zdjąć i schować. Kiedyś moskitiery miały postać bawełnianej siatki, obecnie wykonywane są z PCV, aluminium lub włókna szklanego.

Moskitiery dzieli się ze względu na sposób montażu. Najtrwalszym rozwiązaniem będą moskitiery ramkowe wykonywane na zamówienie, dopasowane do wymiarów okna. Taką moskitierę montuje się do futryny okna za pomocą specjalnych zaczepów.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że taka moskitiera może być montowana także wtedy, gdy na oknie znajduje się roleta wewnętrzna. Dzięki roletom robionym na wymiar nie musimy się martwić nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń.

Z kolei moskitiera skutecznie zabezpieczy nasz dom przed insektami. Co ważne, taką moskitierę można zamontować nie tylko na oknie, ale również na drzwiach balkonowych.

Rodzaje moskitier

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje moskitier: otwierane i przesuwne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy nimi:

Moskitiera otwierana

Moskitiera ramkowa otwierana to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku drzwi balkonowych. Jak nazwa wskazuje, otwiera się ona na bok. Sama moskitiera montowana jest do ramy okiennej, lub ościeżnicy za pośrednictwem obrotowych uchwytów, lub magnesów.

Uchwyt i system magnesów lub zatrzasków umożliwia bezpieczne otwieranie i zamykanie moskitiery. Ten typ osłony przeciw insektom wyposażony jest dodatkowo w specjalny uchwyt służący do otwierania oraz uszczelkę szczotkową, która zabezpiecza przed przedostawaniem się owadów do wnętrza.

 Moskitiera otwierana to bardzo wygodne rozwiązanie – gdy zaistnieje potrzeba szybko można otworzyć drogę na zewnątrz przez okno bez konieczności demontowania całej konstrukcji. Taką moskitierę bez problemu można również zdjąć z okna w celu jej wyczyszczenia.

Moskitiera przesuwna

Innym typem moskitiery jest model przesuwny. Sprawdzi się dobrze przede wszystkim w przypadku drzwi tarasowych, zwłaszcza dużych. Skrzydło moskitiery tego typu przesuwa się po prowadnicach w bok. Moskitiery przesuwne zwykle wyposażone są w specjalny hamulec spowalniający oraz zderzak, który gwarantuje komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

W zależności od wielkości okna moskitiera przesuwna może mieć jedno lub dwa skrzydła, które rozsuwają się na przeciwstawne strony. Do montażu moskitiery przesuwnej potrzebna jest większa przestrzeń, ale jeśli tylko miejsce na to pozwala, montaż takiej osłony jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Alternatywą dla moskitier przesuwnych oraz otwieranych będą moskitiery rolowane, które najczęściej montuje się do zwykłych okien oraz okien dachowych. Taka moskitiera posiada aluminiową kasetę i prowadnice.

Moskitiery rolowane – jak sama nazwa wskazuje – działają podobnie jak rolety – zwijają się w górę do kasety i rozwijają w dół. W sprzedaży dostępne są zarówno modele rolowane pionowo, jak i poziomo. Moskitiery rolowane są podobne do rolet wykonanych z tkaniny. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie trzeba ich demontować na zimę.

Moskitiera otwierana czy przesuwna – jaką wybrać?

Decyzja, jaką moskitierę wybrać – przesuwną, otwieraną czy rolowaną, powinna być uzależniona przede wszystkim od rodzaju oraz wielkości okna. Niezależnie od tego, na jaką osłonę się decydujemy, w każdym wypadku należy wybrać moskitierę na wymiar. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostanie ona perfekcyjnie dopasowana do okna, chroniąc przed insektami.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem: Skuteczny sposób na owady? Poznaj zalety moskitier okiennych i drzwiowych na blogu sklepu z roletami na wymiar Plisy Okienne.

O Redakcja 323 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl