Młodym będzie trudniej o mieszkanie

Dwa miesiące zostały do wprowadzenia „Rekomendacji T”. Po jej wprowadzeniu banki będą musiały m.in. zwiększyć wymogi przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Zmienią się także zasady obliczania zdolności kredytowej kredytobiorców.

Rekomendacja T wejdzie w życie w sierpniu – 6 miesięcy po przyjęciu jej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wprowadzi nowe regulacje dla banków w zakresie monitoringu i kontroli ryzyka kredytowego. Rekomendacja będzie dotyczyła nie tylko kredytów mieszkaniowych, ale także konsumpcyjnych.

Według nowych przepisów, wysokość kredytu nie będzie mogła przekroczyć 80% wartości nieruchomości. W praktyce oznacza to, że osoba starająca się o kredyt na zakup mieszkania w wysokości 300 tys. zł będzie musiała posiadać wkład własny w wysokości minimum 60 tys. zł.

Dodatkowo, rekomendacja zakłada, iż maksymalny bezpieczny poziom zobowiązania z tytułu spłaty rat zaciąganych kredytów i pożyczek nie powinien przekraczać 50% dochodów osób o średnich zarobkach.

Wprowadzone przez KNF restrykcje mogą utrudnić zakup nieruchomości zwłaszcza ludziom młodym, którzy nie posiadają jeszcze oszczędności na tak duży wkład własny. Według analityków dostęp do kredytów może stracić nawet 3 mln Polaków.

Rate this post