„Mieszkanie dla młodych” – nowy program w planach rządu

Rząd chce dopłacać młodym rodzinom i singlom co najmniej 10 procent wartości kredytu na mieszkanie do 75 m kw. Jeśli rodzina ma dzieci, może liczyć na kolejne dopłaty. W niedzielę na konferencji prasowej minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak wyjaśniał zasady programu „Mieszkanie dla młodych”.

Według wyliczeń z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie. W skrócie program „Mieszkanie dla młodych” ma wyglądać tak: Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie. Jeśli ta rodzina ma dziecko bądź dzieci, dostanie dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko otrzyma dodatkowe 5 proc. do wartości kredytu – wyjaśnił Nowak.

Minister chciałby, aby program wszedł w życie od połowy 2013 r., a najpóźniej od początku 2014. Program będzie kosztował początkowo 600 – 700 mln zł rocznie, docelowo 1 mld i ma być sfinansowany z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty.

Mieszkanie dla młodych” ma zastąpić „Rodzinę na swoim”, która obowiązuje tylko do końca tego roku. Preferencyjne kredyty, w ramach których państwo dopłacało do odsetek małżonkom lub osobom samotnym wychowującym dziecko, okazały się zbyt kosztowne dla budżetu i posłowie nie zdecydowali się na przedłużenie „Rodziny na swoim” na następne 5 lat.

Rate this post