Mieszkania pod miastem – nowy trend w mieszkaniówce?

Pomimo obniżki w ciągu ostatnich dwóch lat, ceny mieszkań deweloperskich w największych miastach nadal wydają się wysokie. Warto podkreślić, że stawki lokali mieszkalnych w dużym stopniu zależą od cen gruntów. W związku z tym deweloperzy chcąc zaoferować tańsze mieszkania, muszą szukać tańszych działek pod inwestycje. Przedsiębiorcy z branży coraz chętniej spoglądają zatem na tereny podmiejskie.

Rozwój tej tendencji najwyraźniej widać w okolicach Warszawy, gdzie w ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych projektów. Kupno mieszkania w takim rejonie jest dobrym pomysłem dla osób chcących uciec od miejskiego zgiełku, ceniących sobie ciszę i spokój. Poza tym jest to rozwiązanie dla osób dysponujących mniejszymi możliwościami finansowymi, gdyż stawki za mkw. powierzchni są tam niższe, niż w najtańszych rejonach miejskich. Ponadto często dojazd do centrum miasta z podmiejskich terenów zajmuje niewiele dłużej, niż z granicznych dzielnic dużych miast.

Poniżej przedstawione zostało zestawienie oferty mieszkań z rynku pierwotnego oraz średnich cen w siedmiu powiatach z okolic Warszawy.

Oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym w poszczególnych powiatach,
II kw. 2011r.

Oferta mieszkaniowa

Monitoring przeprowadzony przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson wykazał, że największa oferta mieszkań deweloperskich dostępna jest w powiecie piaseczyńskim oraz wołomińskim. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym pierwszym rejonie 59% całej podaży stanowią lokale już ukończone, co świadczy o tym, że na tym obszarze mieszkania dłużej zalegają u deweloperów. Najmniej nowych mieszkań dostępnych w sprzedaży znajduje się w powiatach legionowskim i otwockim.

Jeżeli chodzi o średnie ceny lokali mieszkalnych, to w prezentowanej grupie powiatów aglomeracji warszawskiej są one zbliżone do siebie. Przeciętna stawka za mkw. powierzchni waha się od 5,9 tys. zł w powiecie piaseczyńskim do 5,1 tys. zł w otwockim. Z tego zakresu wyłamuje się jedynie powiat miński, gdzie ceny są wyraźnie niższe, niż w pozostałych rejonach – na mkw. nowego mieszkania trzeba tam wyłożyć średnio niecałe 4,4 tys. zł. W tym miejscu warto dodać, że średnia cena mieszkań deweloperskich na Białołęce, najtańszej stołecznej dzielnicy wyniosła na koniec marca niecałe 6,3 tys. zł/mkw. i była o ponad 700 zł wyższa, niż przeciętna stawka dla siedmiu rozpatrywanych powiatów. Idąc tym tropem można stwierdzić, że rezygnując z kupna mieszkania o powierzchni 55 mkw. w tej dzielnicy na rzecz lokalu położonego w jednym ze wspomnianych obszarów, można średnio zaoszczędzić prawie 40 tys. zł.

Rate this post