Zaproszenie na Międzynarodowy Dzień Lokatora

Jak co roku, na początku października warszawskie organizacje walczące o prawa lokatorów organizują obchody Międzynarodowego Dnia Lokatora. Tematem przewodnim w tym roku jest przemoc państwa i wymiaru sprawiedliwości wobec najemców mieszkań. Demonstracja odbędzie się 4 października o godzinie 16:00 pod sądami przy Al. Solidarności w Warszawie.

Dzień Lokatora to międzynarodowe święto ustanowione przez Międzynarodową Unię Lokatorów (International Union of Tenants). Każdego roku na początku października w wielu krajach świata odbywają się konferencje, demonstracje i pikiety, których celem jest zamanifestowanie praw i żądań lokatorów.

W Polsce Dzień Lokatora organizowany jest od 5 lat. Do tej pory, w ramach Dnia Lokatora zorganizowano w Warszawie 4 demonstracje oraz 2 konferencje. W tym roku, poza Warszawą, akcje z okazji Dnia Lokatora odbędą się także w Poznaniu, Krakowie i Szczecinie.

Celem jest zwrócenie uwagi decydentów i opinii publicznej na narastający problem wysokich opłat czynszowych i coraz większego zadłużenia licznej grupy lokatorów z budynków komunalnych, zakładowych i zreprywatyzowanych. Organizacje lokatorów domagają się modyfikacji obecnej polityki mieszkaniowej w taki sposób, aby ograniczony został wyzysk czynszowy, a osoby zadłużone mogły uzyskać wsparcie.

O co walczą ?

– o prawo dla lokatorów z budynków zreprywatyzowanych do uzyskania lokali zamiennych

– o przywrócenie regulacji wysokości czynszu w prywatnym zasobie mieszkaniowym

– o rozwój społecznego sektora mieszkaniowego – budynków komunalnych, TBSów i spółdzielni mieszkaniowych

– o realną likwidację eksmisji na bruk

Według organizatorów Międzynarodowego Dnia Lokatora postulaty te nie są ani radykalne, ani tym bardziej nierealne – funkcjonują z powodzeniem w wielu krajach, a ich realizacja zależy jedynie od woli polityków.

Rate this post