Maszyna do cięcia papieru – co warto o niej wiedzieć?

Cięcie papieru wydaje się prostą czynnością. Kojarzy nam się bowiem z przecinaniem kartek, co można zrobić przy użyciu najzwyklejszych nożyczek. Jednak sprawa się komplikuje, jeżeli mamy do czynienia z grubymi rolkami papieru.

Wtedy nie wystarczy nawet pierwsza lepsza piła. Niezbędna okazuje się bowiem maszyna do cięcia papieru.

Warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest to urządzenie, w jakich wersjach występuje i komu jest potrzebne.

Czym jest maszyna do cięcia papieru?

maszyna-do-ciecia-papieru

Zasadniczo maszyna, o której mowa, to swego rodzaju piła. Posiada ona jednak specjalne ostrze, przystosowane do precyzyjnego cięcia roli papieru. Przeważnie wykorzystuje się piły łańcuchowe. Widiowy łańcuch to gwarancja gładkiej powierzchni po cięciu. Niewątpliwie precyzja i odpowiednia faktura powierzchni otrzymanych po cięciu, to kwestie kluczowe przy wyborze piły.

Dostępne są rozmaite maszyny do cięcia papieru. Przede wszystkim są to masywne urządzenia stacjonarne. Nazywa się je również stacjami tnącymi. Z ich pomocą możliwe jest precyzyjne cięcie największych i najcięższych roli papieru.

Niemniej jednak nie zawsze konieczne jest stosowanie tak ciężkiego sprzętu. W wielu przypadkach całkowicie wystarczające okazuje się wykorzystanie piły mobilnej. Mowa o zdecydowanie mniejszej maszynie, którą z powodzeniem można przemieszczać. Tego typu sprzęt również efektywnie tnie papier, jednak w rolach o mniejszych średnicach.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że maszyny do cięcia papieru różnią się też rodzajem zastosowanego posuwu układu tnącego. Najbardziej komfortowy jest posuw hydrauliczny. Dzięki niemu urządzenie pracuje płynniej i nie wymaga od operatora praktycznie żadnego wysiłku.

Jednak dostępne są również piły z posuwem manualnym. Jeśli mowa o układach hydraulicznych, warto wspomnieć również o podstawach przesuwnych pił. Stosuje się je w przypadku niektórych maszyn, aby ułatwić korektę linii cięcia.

Dla kogo maszyny do cięcia papieru?

Choć mogłoby się wydawać, że cięcie papieru to czynność wykonywana w niewielu zakładach przemysłowych, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Przemysł papierniczy bowiem sam w sobie jest bardzo duży. Natomiast maszyna do cięcia papieru znajduje zastosowanie w zasadzie w całej tej branży, nawet bardzo szeroko rozumianej.

Jakby tego było mało, papier jest materiałem poddawanym recyklingowi. Dlatego też urządzenia do cięcia papieru wykorzystują również podmioty działające w tym obszarze. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na sprzęt do cięcia papieru jest dzisiaj bardzo duże.

Gdzie kupić maszynę do cięcia papieru?

Wybierając odpowiednią maszynę do cięcia papieru, należy oczywiście zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Jednak równie ważne jest, aby dokonać zakupu w odpowiednim miejscu.

Zalecamy wybór producenta, który realizuje indywidualne zamówienia, dostosowane do potrzeb klienta.

Ponadto, warto skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się także serwisem maszyn. Rzecz w tym, iż w razie uszkodzenia sprzętu trudno może być, wykonać profesjonalną naprawę na własną rękę.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl