Łóżko dla rodzeństwa – piętrowe czy dwa osobne?

Urządzając pokój dla rodzeństwa, rodzice stają przed niełatwym zadaniem. Chcąc zapewnić komfortowe i bezpieczne miejsce do spania dla rodzeństwa, może pojawić się dylemat związany z wyborem pomiędzy łóżkiem piętrowym a dwoma osobnymi.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego warto je dokładnie przemyśleć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Sprawdź, jakie łóżko dla rodzeństwa będzie lepszym rozwiązaniem – jedno piętrowe czy może dwa osobne?

Łóżko dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli metraż mieszkania nie pozwala nam na wydzielenie osobnych pokoi dla każdego dziecka, może pojawić się problem z odpowiednim urządzeniem pomieszczenia – tak, by zachować funkcjonalność i estetykę.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz dwa osobne łóżka, czy łóżko piętrowe – na początku warto wydzielić w pokoju dziecięcym odpowiednie strefy: wypoczynku, zabawy i nauki.

pokoj-rodzenstwa

Odpowiednie rozplanowanie pomieszczenia z pewnością ułatwi nam wybór łóżka bądź łóżek, ponieważ może się okazać, że nie będziemy dysponowali wystarczającym metrażem, by zdecydować się na dwa osobne meble.

Czym powinny cechować się łóżka dziecięce? Najważniejsza jest wygoda, zatem należy zastanowić się nad odpowiednimi wymiarami mebla. Przyjmuje się, że szerokość powierzchni spania dla dziecka w wieku szkolnym powinna wynosić 80-90 cm, natomiast długość – 190 cm. Łóżko o takich wymiarach posłuży przez wiele lat.

Aby tak się stało, warto oczywiście zadbać także o najwyższą jakość materiałów – jeśli nasz zakup spełni te dwa podstawowe warunki, możemy mieć pewność, że łóżko będzie „rosło” wraz z dzieckiem i będzie mu służyło do wieku nastoletniego.

Łóżko dla rodzeństwa – zalety i wady modeli piętrowych

Łóżka piętrowe to fantastyczne rozwiązanie dla nieco starszych dzieci. Taki mebel staje się nie tylko miejscem wspólnych zabaw, lecz czasem także… kłótni. Szczególnie o to, kto śpi na górnym piętrze. Istotne jest zatem ustalenie, że zajmie je starsza lub mniej ruchliwa i aktywna pociecha.

Oprócz tego, że łóżko jest meblem bardzo lubianym przez dzieci, najistotniejszą zaletą jest oszczędność miejsca. W mniejszych pokojach szczególnie sprawdzą się modele wyposażone w funkcjonalne szuflady czy półki.

Do wad łóżek piętrowych można zaliczyć fakt, że nie jest to raczej rozwiązanie na dłuższą metę. Sprawdzi się w przypadku małych dzieci, natomiast jeśli nasze pociechy wejdą w wiek nastoletni, może okazać się, że taki mebel nie będzie już wystarczający – im starsze dziecko, tym większa potrzeba intymności i niezależności.

Kolejnym problemem może być kwestia bezpieczeństwa – istnieje ryzyko wypadnięcia dziecka z górnego pięterka. Z tego powodu warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie w postaci wysokich barierek ochronnych.

Podstawową kwestią musi być solidna konstrukcja. Mocny, stabilny stelaż, a także trwałe materiały takie jak drewno i stal, zagwarantują bezpieczeństwo. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty i atesty, poświadczające jakość produktu, a także na informację dotyczącą maksymalnego obciążenia.

Kolejnym istotnym aspektem jest wybranie takiego modelu łóżka, aby dziecko śpiące na dolnym piętrze miało wystarczająco dużo przestrzeni, szczególnie podczas wstawania.

Łóżko dla rodzeństwa – czy warto wybrać dwa osobne?

Dwa osobne łóżka dla rodzeństwa zagwarantują im prywatność. Nawet jeśli nie dysponujemy dużym metrażem, wystarczy ustawić łóżka wzdłuż ściany, a następnie oddzielić je np. parawanem czy regałem. Takie rozwiązanie zapewni dzieciom poczucie posiadania własnej przestrzeni.

Decydując się na dwa osobne łóżka, zapewniamy naszym pociechom większy komfort. Różne preferencje i przyzwyczajenia mogą zostać zaspokojone, jeśli pozwolimy wybrać dziecku model dopasowany do jego potrzeb. Dotyczy to zarówno wymiarów łóżka, wysokości, jak i na przykład aspektu estetycznego, takiego jak kolor.

Dwa osobne meble to także swobodne przemieszczanie się w swoim łóżku. Jeśli jedno z naszych dzieci ma np. problemy z zasypianiem, wierci się w czasie snu, przebudza, chrapie – takie rozwiązanie sprawi, że unikniemy konfliktu pomiędzy rodzeństwem, a druga z naszych pociech będzie miała nieprzerwany, spokojny sen.

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać dla rodzeństwa łóżko piętrowe, czy dwa osobne, potrzeby i preferencje naszych dzieci, a także dostępna przestrzeń z pewnością ułatwią podjęcie dobrej decyzji. Przede wszystkim warto zadbać o komfort i bezpieczeństwo oraz zapytać o radę nasze dzieci. To w końcu one mają być zadowolone!

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl