Każda listwa narożna do płytek montowana jest w celu zabezpieczania ścian, stopni schodów, półek oraz zewnętrznych krawędzi ścian z płytek. Bardzo często można się spotkać z jej zastosowaniem przy trudnych połączeniach płytek w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach, gdzie istnieje konieczność położenia glazury.
Listwa narożna może służyć również jako bardzo eleganckie wykończenie, a ponadto chroni płytki przed ukruszeniem. Profil narożnikowy najczęściej wykonany jest z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu, przy czym wszystkie warianty cechują odmienne walory estetyczne.
Listwa narożna – po co ją montować?
Warto rozpocząć od tego, że listwa narożnikowa do płytek nie jest jedynym sposobem wykończenia narożników. Równie dobrze można zastąpić ją innym rozwiązaniem, takim jak na przykład licowanie płytek w miejscu narożnym poprzez zastosowanie krzyżyków dystansowych oraz odpowiednie dobranie fug. Z reguły jednak wiele osób decyduje się na zakup, jakim jest listwa narożna.
W przeciwieństwie do standardowego profilu plastikowego metalowa listwa narożna do glazury posiada o wiele szersze zastosowanie. Może ona służyć między innymi do wykończenia cokołów tudzież brodzików. Charakteryzują się o wiele większą estetyką niż jej plastikowy odpowiednik.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że metaliczne odcienie listew współgrają z pozostałymi elementami łazienek (baterie, słuchawki prysznicowe) oraz kuchni (piekarnik, uchwyty mebli).
Listwa narożna do płytek dostępna jest zazwyczaj w dwóch wersjach, kanciastej lub symetrycznie zaokrąglonej. Wybór odpowiedniego profilu narożnego wymaga poświęcenia paru chwili, aby zakupić produkt najadekwatniejszy do prowadzonego przez siebie remontu.
Profile stalowe – tradycja i solidność
O profilach stalowych należy wiedzieć, że charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ich najważniejszą zaletą jest zdecydowanie materiał, który odporny jest zarówno na korozję, jak i wysokie temperatury.
Dzięki tym aspektom mogą zostać zastosowane w konstrukcjach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Uniwersalne zastosowanie sprawia, że są one chętnie wykorzystywane jako element, który łączy powierzchnie z odmiennych materiałów.
Profile narożne zewnętrzne wykonane ze stali mogą być też wykorzystane jako część kończąca, która chronić będzie powierzchnię przed uszkodzeniem lub działaniem szkodliwych czynników.
Dzięki swojej twardości profile stalowe znajdą swoje zastosowanie tak samo w domach prywatnych, jak i przestrzeniach publicznych. Jest to doskonały wybór dla każdego, kto ceni sobie estetykę. Wersje polerowane lub szczotkowe listew sprawią, że dobranie ich do całości wystroju nie będzie stanowić najmniejszego problemu.
Profile aluminiowe – wybór ekonomiczny o dużej elegancji
Listwa aluminiowa narożna to najczęściej wybierany rodzaj profili. Wielu specjalistów oraz amatorów remontów i prac wykończeniowych ceni sobie łatwość ich montażu. Ponieważ aluminium jest materiałem lekkim oraz dość plastycznym, można wykorzystywać go w wielu konstrukcjach, gdzie znaczenie ma osiągnięcie jak najmniejszej wagi.
Ponadto narożnik aluminiowy do płytek cechuje ta sama odporność na korozję, którą posiadają ich stalowy odpowiednik.
Montaż listwy narożnej
Montaż listew nie jest czymś, z czym nie poradzi sobie każdy amator remontów domowych. Na wstępie trzeba zwrócić uwagę na najczęstsze błędy, jakie wykonywane są podczas prac wykończeniowych. Przede wszystkim należy mieć pełną świadomość tego, że nie warto iść na skróty. Wykończenie łazienki lub kuchni gdzie w grę wchodzą listwy narożne do płytek ceramicznych, wymaga szczególnej uwagi, jeżeli nie chcemy, aby powstały nierówności.
Żeby prawidłowo zamontować profil narożny, należy odmierzyć potrzebną długość. Po docięciu listwy pod kątem 45 stopni i wyszlifowaniu jej, aby była równa i gładka, można zacząć właściwy montaż.
Warto zwrócić uwagę, że wykończenie ostatniej linii płytek wymaga nasmarowania listwy klejem i delikatnie wsunięcie jej pod płytki. Należy to zrobić ostrożnie i precyzyjnie, aby uniknąć ubrudzenia ściany. Wsuniętą listwę należy docisnąć delikatnie po całej długości, wtedy będzie dobrze przylegała do ściany oraz do płytek.
Listwy na ścianie narożnej montowane są w sposób odrobinę inny, jednak nie jest on wybitnie trudniejszy. Rozpoczynając pracę, należy odmierzyć długość listwy wykończeniowej do rozmiaru potrzebnego do danego miejsca.
Szlifujemy zakończenie, aby pozbyć się niedoskonałości oraz nierówności, co zapewni prawidłowe przyleganie listwy do ściany. Następnie należy przygotować ścianę do przyklejenia na nią płytki.
W tym celu trzeba nałożyć klej zarówno na ścianę, jak i na samą płytkę. W przypadku wykonywania wykończenia ściany narożnej najpierw powinna zostać położona płytka ceramiczna z jednej strony. Następnie przykleić należy listwę wykończeniową narożną i dokleić płytkę z drugiej strony.
Jeżeli pracujemy z bardzo długą listwą, można wykorzystać taśmę malarską, która zablokuje przemieszczanie się profilu narożnego, co zdecydowanie ułatwi pracę.
Ostatnim etapem montażu jest wykorzystanie folii ochronnej. Doradzamy nieunikanie tego kroku, ponieważ to właśnie dzięki niej, listwa narożna będzie chroniona przed zarysowaniem, co może wystąpić w przypadku listw polerowanych na bardzo wysoki połysk.