Lista dłużnych lokatorów na klatce schodowej?

Lista lokatorów dłużnych pieniądze za czynsz zyskuje na popularności wśród spółdzielni mieszkaniowych, swoje imię i nazwisko można znaleźć w gablocie z ogłoszeniami na klatce schodowej!

GIODO od razu informuje, że takie działania nie są zgodne z prawem jednak niewiele list dłużników znika z klatek schodowych, spółdzielnie tłumaczą, że w ten sposób walczą z powiększającym się zadłużeniem w czynszach. Listę osób zalegających z czynszem może zobaczyć praktycznie każdy, nie tylko mieszkańcy bloku ale listonosz, ulotkarze czy po prostu goście którzy odwiedzają mieszkańców bloku. Definitywnie jest to naruszenie praw o ochronie danych osobowych.

Lista lokatorów nie tylko dłużnych…

lista-dluznikow-za-czynsz-tbs

Zdarzają się także przypadki gdzie spółdzielnia mieszkaniowa wywiesza nie listę osób dłużnych pieniądze a listę tych którzy płacą czynsz rzetelnie i na czas – biorąc ich za dobry przykład do naśladowania. Jak widać, na listę która zawiśnie na klatce schodowej w Twoim bloku może trafić naprawdę każdy. Jeśli w Twoim bloku zaistniała taka sytuacja możesz wnieść skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z tytułu bezprawnego przetwarzania danych.

Samo umieszczanie imion i nazwisk oraz nr. lokalu na domofonie przy wejściu do bloku jest również przetwarzaniem danych osobowych i spokojnie można swoje imię i nazwisko usunąć zwracając się do spółdzielni. Jeśli nie mamy nic przeciwko aby nasze imię i nazwisko znajdowało się na domofonie to wystarczy wysłać lub dostarczyć osobiście pisemną na to zgodę którą można w dowolnej chwili usunąć.

5/5 - (1 vote)