Które piętra w bloku są najdroższe?

W obiegowej opinii większości Polaków najatrakcyjniejsze są mieszkania zlokalizowane od pierwszego do trzeciego piętra i to właśnie one powinny charakteryzować się najwyższą ceną. Warto się zastanowić, czy tak jest w rzeczywistości.

W wypadku lokali mieszkalnych z drugiej ręki, zwłaszcza tych usytuowanych w blokowiskach z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, taka teza wydaje się prawdziwa. Z jednej strony lokale mieszkalne położone na parterze są mniej atrakcyjne chociażby ze względów bezpieczeństwa, co ma znaczenie zwłaszcza w rejonach cieszących się zła sławą. Poza tym należy wspomnieć o ograniczonej prywatności – z ulicy często widać dokładnie, co dzieje się w takich mieszkaniach. Jeżeli natomiast chodzi o jednostki mieszkalne położone na wyższych kondygnacjach to na cenę niewątpliwie ma wpływ konieczność korzystania z windy i związane z tym niedogodności.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że obserwując rynek pierwotny można dojść do nieco innych wniosków. W nowych inwestycjach deweloperskich o wyższym od przeciętnego standardzie lokale położone na wyższych piętrach często  są droższe. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim na wyższych kondygnacjach deweloperzy często lokują reprezentatywne lokale, które mają być swoistą reklamą całej inwestycji. Na najwyższych kondygnacjach sytuowane są wtedy mieszkania z wyższej półki o większej powierzchni i podniesionym, a nieraz także apartamentowym standardzie.

Takie lokale posiadają też przeważnie duży balkon lub taras o powierzchni kilkunastu, bądź nawet w niektórych wypadkach kilkudziesięciu mkw., który dodatkowo zachęca potencjalnych kupców. Warto również wspomnieć o walorach otoczenia. Mieszkanie na wysokim piętrze na osiedlu złożonym z samych wieżowców, jakie w naszym kraju zostały odziedziczone po poprzednim ustroju nie niesie ze sobą żadnych zalet. Z kolei w nowej inwestycji, która zlokalizowana jest w okolicy o przeciętnej kilkupiętrowej zabudowie – dostępna panorama dzielnicy może przeważać nad minusami mieszkania na wyższych kondygnacjach.

Jeżeli natomiast chodzi o mieszkania zlokalizowane na parterze to firmy deweloperskie najczęściej starają się złagodzić wady takiego mieszkania przez zaoferowanie ogródka. Poza tym w wielu dzisiejszych inwestycjach można spotkać się z podniesionym parterem, który zapewnia nieco większą prywatność mieszkańców zlokalizowanych na tym poziomie lokali.

Rate this post