Kredyt konsolidacyjny – jakie długi pozwala połączyć?

Wśród najpopularniejszych typów zobowiązań finansowych można wymienić kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny – jednak nie tylko. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także kredyt konsolidacyjny. Jednak co można skonsolidować, a co nie koniecznie?

Które zobowiązania można skonsolidować?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że każda sytuacja jest inna, więc po zebraniu wstępnych informacji warto zwrócić się po bardziej szczegółową i spersonalizowaną poradę do ekspertów, na przykład tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Dzięki temu będzie można podjąć działania odpowiednie dla danych okoliczności.

Ogółem mówiąc, kredyt konsolidacyjny jest stosunkowo elastycznym produktem finansowym. Pozwala na łączenie wielu (minimum dwóch) zobowiązań tego samego lub innego typu.

Mogą to być między innymi kredyty gotówkowe, hipoteczne i odnawialne, karty kredytowe, a nawet inne kredyty konsolidacyjne. Kredytobiorca nie ma obowiązku połączenia wszystkich posiadanych długów – nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład pominąć przy łączeniu zobowiązań te, które i tak niedługo się kończą.

Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny

Jeśli chodzi o konsolidację zobowiązań pozabankowych, w tym tak zwanych chwilówek (pożyczek krótkoterminowych), to nie jest ona wykluczona, ale niektóre instytucje finansowe mogą być nastawione sceptycznie do tego typu sytuacji. Tym bardziej przydatne będzie więc wsparcie eksperta.

Pewnym istotnym i dość często (chociaż nie zawsze) spotykanym wyjątkiem w zakresie tego, jakie zobowiązania można skonsolidować, jest kwestia konsolidacji wewnętrznej.

Chodzi tu o sytuację, w której dłużnik chce połączyć zobowiązania zaciągnięte w tym samym banku, który ma udzielić kredytu konsolidacyjnego. Niekiedy banki zaznaczają, że nie dopuszczają tej formy konsolidacji i są skłonne łączyć jedynie zobowiązania udzielone przez inne instytucje.

Jaka jest maksymalna kwota konsolidacji?

Pytając o to, jakie zobowiązania można skonsolidować, możemy mieć na myśli nie tylko typ zadłużenia, ale też jego wysokość. W tym aspekcie ponownie ujawnia się wspomniana elastyczność i uniwersalność kredytu konsolidacyjnego. Maksymalna kwota takiego zobowiązania może być nawet bardzo wysoka, w związku z tym jest to ciekawa opcja także dla tych, których zadłużenie jest znaczące.

To, jaką konkretnie sumę uda się uzyskać, zależy przede wszystkim od aktualnej oferty danej instytucji, poziomu ryzyka, które jest ona skłonna zaakceptować, a także zdolności kredytowej wnioskującego.

W praktyce może to oznaczać, że dla tej samej osoby maksymalna kwota kredytu w jednej instytucji może być niższa, a w drugiej wyższa – szczególnie biorąc pod uwagę, że poszczególne banki inaczej wyliczają zdolność kredytową.

Z reguły brane są pod uwagę te same zmienne, takie jak wysokość dochodów i ich źródło (np. umowa o pracę na czas nieokreślony lub określony, umowa zlecenia, własna działalność gospodarcza), wysokość i typ zadłużenia, koszty utrzymania i ilość osób na utrzymaniu. Kredytodawcy mogą jednak stosować różne wzory i na przykład przykładać większą wagę do jednego aspektu, a mniejszą do innego.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl