Konsultacje społeczne programu „Mieszkanie dla młodych”

8 listopada br. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania – program „Mieszkanie dla młodych”.

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak przedstawił koncepcję nowego programu, wspierającego młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania w trakcie konferencji prasowej po II expose Premiera Donalda Tuska w połowie października br. Program „Mieszkanie dla młodych” jest kierowany do młodych ludzi: małżeństw i osób samotnych (singli), do 35 roku życia i ma wesprzeć ich w zakupie pierwszego własnego mieszkania.

Pomoc ma polegać na otrzymaniu 10% wartości odtworzeniowej do 50 m2 powierzchni mieszkania na pokrycie wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania. W sytuacji braku zdolności kredytowej do umowy kredytowej mogą przystąpić najbliżsi krewni beneficjenta.

Finansowym wsparciem objęte będzie nabycie mieszkania na rynku pierwotnym, które będzie spełniać określone kryteria, m.in. powierzchniowe – jego wielkość nie może przekroczyć 75 m2, oraz cenowe – cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dodatkowym atutem planowanego rozwiązania jest jego prorodzinny charakter. W przypadku posiadania dziecka w momencie zakupu mieszkania wsparcie, o którym mowa powyżej, będzie wynosiło 15%. Jeżeli w rodzinie beneficjenta w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko, będzie mógł się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5%.

Rate this post