Jakie są popularne choroby zwierząt w terrarium ?

Niestety, pomimo tego, że poświęcamy naszym pupilom bardzo dużo uwagi, nadal mogą one zachorować. Dowiadujemy się tego poprzez ciągłe monitorowanie zachowania zwierzęcia, czy jest to utrata apetytu, czy np. zwierzę jest bardziej pasywne w swoim zachowaniu niż w innych okresach.

W przypadku takiego odkrycia należy przede wszystkim przenieść podejrzane zwierzę do innego terrarium na kwarantannę, a jeśli zwierzę dzieliło terrarium z innymi zwierzętami, należy je uważnie obserwować, aby sprawdzić, czy one również są zarażone.

Z pewnością nie jest wskazane samodzielne leczenie zwierząt. Zawsze wskazane jest albo skonsultowanie się z weterynarzem, albo zabranie tam zwierzęcia bezpośrednio.

Aby wcześnie wykryć ewentualne choroby, warto, przynajmniej na początku, prowadzić dziennik, w którym zapisuje się, ile i kiedy zwierzę przyjęło pokarmu, jak zachowywało się nietypowo w pewnych okresach lub kiedy zrzuciło skórę. Takie zapisy są interesujące dla hodowcy i pomocne dla lekarza weterynarii w późniejszej diagnostyce choroby.

Rozpoznawanie chorób u poszczególnych gatunków

terrarium

 Płazy są wrażliwe na różne pasożyty, np. robaki. Często możemy to stwierdzić chorobę po wzdętym brzuchu zwierzęcia. Obcy robak znajduje się zwykle w jelitach, w wyniku czego zwierzę traci na wadze. Przyczyną takiej choroby może być również stres spowodowany prześladowaniem przez innych mieszkańców terrarium. Wskazane jest, aby kał zwierzęcia został zbadany przez lekarza weterynarii.

Gady mogą być również atakowane przez pasożyty. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, zanim zwierzę poważnie ucierpi. Na podstawie odchodów można określić czy są to wiciowce, roztocza czy amebozy. Oczywiście leczenie należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Ponadto u zwierząt mogą występować choroby grzybicze, które mają różne pochodzenie. Może to być również spowodowane złymi warunkami w terrarium. Ponadto, wiciowce powodują utratę wagi i biegunkę u swojego żywiciela.

Do chorób zwierząt terrarystycznych zalicza się również plagę salamandry, ale te zazwyczaj kończą się śmiercią. Antybiotyki pomogą jedynie we wczesnym wykryciu choroby. Zwierzęta tracą na wadze i mają zaburzenia ruchu. Przyczyną są zazwyczaj niehigieniczne warunki w terrarium połączone ze zbyt twardą lub zbyt ciepłą wodą.

Do innych chorób należy zaliczyć zgnilec pyska, który jest chorobą bakteryjną przede wszystkim węży, ale także jaszczurek. Możemy to stwierdzić po martwej tkance w pysku zwierzęcia. Ponownie, wskazane jest, aby szukać pomocy u lekarza weterynarii, ponieważ zgnilec może występować w połączeniu z chorobą jelit lub płuc.

Niedobór witaminy A objawia się zwykle łzawieniem oczu, zwłaszcza u żółwi wodnych. Tutaj pomoże jedynie uzupełnienie brakującej witaminy w postaci pokarmu (marchewki lub wątróbki). U węży problem ten pojawia się zwłaszcza przy wylince.

Inną chorobą związaną z niedoborem witamin jest krzywica, w której szkielet zwierzęcia jest zdeformowany (na przykład kończyny, a u żółwi miękka skorupa). Krzywica jest spowodowana brakiem witaminy D3 lub wapnia. Można temu zapobiec poprzez właściwe odżywianie i odpowiednie wyposażenie techniczne terrarium.

Wśród chorób zwierząt terrarystycznych może wystąpić również ospa, którą można rozpoznać po powstaniu pęcherzy na skórze. Przyczyną może być wilgotne i zimne terrarium. W takim przypadku wystarczy przenieść zwierzę do bardziej odpowiedniego środowiska i leczyć pęcherze roztworem jodu zalecanym przez lekarza weterynarii. Warto zaopatrzyć się w maty grzewcze do terrarium.

Na koniec należy wspomnieć o roztoczach i kleszczach. Roztocza wyglądają jak małe czarne kropki. Możemy się ich jednak pozbyć tylko poprzez dokładną dezynfekcję całego terrarium, łącznie z gałęziami i podłożem. Kleszcza można poznać po tym, że jest znacznie większy od roztocza. Usuń go mechanicznie okrężnymi ruchami, ale uważaj, by nie pozostawić główki kleszcza w skórze zarażonego zwierzęcia.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl