Jakie rury wybrać na przepust drogowy?

Solidna i bezpieczna droga powinna być wyposażona w sprawną i trwałą infrastrukturę, która umożliwi spokojną i bezproblemową podróż. Elementem odpowiedzialnym m.in. za prawidłową meliorację korpusu drogi są przepusty drogowe.

To dzięki nim unikniemy zalania jezdni czy naszej posesji. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka wariantów tego typu instalacji. Które z obecnie oferowanych rozwiązań jest najlepsze?

Przepusty drogowe jako integralna część drogi

W Polsce mamy kilka klas dróg, zaczynając od tych zaawansowanych technicznie jak autostrady, poprzez drogi ekspresowe, kończąc na drogach polnych. Aby efektywniej eksploatować każdą drogę stosuje się rury przepustowe drogowe, które są usytuowane pod powierzchnią drogi, bądź pod zjazdami do przylegających posesji.

Ich zasadniczym zadaniem jest przeprowadzenie przez nasyp drogi cieków wodnych, a także odprowadzanie nadmiaru wody zgromadzonej w przydrożnych rowach.

Ponadto przepusty drogowe wykorzystywane są do budowy przejść dla dziko żyjących zwierząt czy różnego rodzaju instalacji technicznych. Jesteś zainteresowany budową zjazdu do swojej działki? Sprawdź koniecznie ofertę: https://wodbet.pl/kategoria-produktu/rury-i-ksztaltki/rury-przepustowe-drogowe

transport rur przepustowych

Rodzaje przepustów drogowych?

Rury przepustowe różnią się wzajemnie gabarytami, materiałem, z którego są wykonane, a także techniką ich instalacji. To czy przekrój rury przepustowej ma kształt koła, czy łuku również ma znaczenie.

Stabilność i wytrzymałość konstrukcji, ale również szybkość przepływu wody zależą w głównej mierze od profilu przepustu. Ponadto rury przepustowe mogą być także wykorzystywane do zabezpieczania i modernizacji już istniejących konstrukcji, budowy studni czy odwodnienia.

Występuje kilka rodzai rur przepustowych:

  • kołowe,
  • eliptyczne,
  • gardzielowe,
  • skrzyniowe.
  • o kształcie łuku kołowego lub obniżonego.

Czym jest zjawisko przesklepienia?

W trakcie użytkowania dróg możliwe jest przemieszczanie się gruntu nad konstrukcją rury osłonowej oraz po jej bokach. Nazywa się to „zjawiskiem przesklepienia”.

Aby temu przeciwdziałać, stosuje się konstrukcje z blach falistych, które są dodatkowo zagłębione w gruncie. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przenoszenie dużo większych obciążeń niż w wypadku osadzenia bez obecności otaczającego gruntu.

betonowe przepusty drogowe

Jak wybrać właściwy typ rury na przepust drogowy?

Zanim jednak dokonamy zakupu odpowiednich materiałów, musimy zastanowić się, do czego właściwie posłuży nam powstający przepust. Jeżeli planujemy wykorzystać go do celów prywatnych jako zjazd z drogi publicznej do naszej działki, zdecydujmy się na zakup konstrukcji z lekkiego tworzywa.

Z kolei, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą typu tartak i wiemy, że będziemy mieli do czynienia z ciężkimi transportami, wybierzmy konstrukcje betonowe.

Z jakich materiałów wykonane są przepusty drogowe?

Aby przepust drogowy właściwie spełniał swoje zadania, powinien być wykonany z odpowiedniego materiału. Obecnie do wytwarzania rur przepustowych stosuje się m.in.:

Beton, który jest niesłychanie wytrzymałym oraz sztywnym materiałem budowlanym, który się nie odkształca. Rury przepustowe betonowe stosuje się głównie przy budowie kanalizacji oraz przydomowych studni.

Przy zastosowaniu ich w niewłaściwych warunkach mogą na skutek działań wody i gruntu skorodować. Ich sporym minusem w porównaniu do innych rozwiązań jest ciężar, który utrudnia transport oraz stosunkowo duże opory przepływu.

Przepusty wykonane ze stali, która najczęściej przybiera formę blachy falistej, wykorzystywane są m.in. do budowy przepustów kolejowych i drogowych oraz jako rury osłonowe dla instalacji różnego typu. Cechują się sporą podatnością na odkształcenia, ale w połączeniu z zasypką inżynierską dobrze poradzą sobie z właściwym rozmieszczeniem naporu gruntu na przepust.

Polietylen to materiał trwały i odporny na korozję. Rury wykonane z tego materiału sprawdzają się m.in. przy budowie sieci kanalizacji grawitacyjnej, studzienek kanalizacyjnych, rurociągów w oczyszczalniach ścieków czy do zastosowań indywidualnych.

Ogromnym ułatwieniem dla osób chcących skorzystać z tego typu rozwiązania jest to, że nie trzeba angażować ciężkiego sprzętu, gdyż kształtki i rury wykonane z polietylenu są niezwykle lekkie. Istnieje możliwość dowolnego łączenia elementów za pomocą specjalnej opaski zaciskowej.

Polipropylen gwarantuje sporą sztywność, odporność na wysokie i niskie temperatury, a także ścieranie. Fachowcy docenią go za możliwość prostego i trwałego montażu dzięki wykorzystaniu zintegrowanego kielicha oraz uszczelki na bosym końcu.

Przepust z polipropylenu znajdzie zastosowanie między innymi podczas budowy przejść dla zwierząt lub przepustu pod drogami leśnymi. Sprawdzi się również jako zabezpieczenie wszelkiego rodzaju okablowania.

rury z polipropylenu

Zakończenie

Na które rozwiązanie ostatecznie się zdecydować? Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od wielu czynników. Odpowiednie dobranie rury na przepust drogowy, który będzie nam służyć przez długie lata to ważna inwestycja.

Postarajmy się zaopatrzyć w dobrej jakości materiały, które będą odporne zarówno na przewidywane obciążenia, jak i skrajne warunki pogodowe.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl