Remont w domu lub mieszkaniu większość z nas rozpoczyna od zakupu niezbędnych materiałów budowlanych, nowych elementów dekoracyjnych, mebli i rzecz jasna sprzętu – w tym elektronarzędzi. Szeroki wybór tego rodzaju produktów sprawia, że nie zawsze jesteśmy pewni co konkretnie kupić i o jakich parametrach. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Remont w domu lub mieszkaniu większość z nas rozpoczyna od zakupu niezbędnych materiałów budowlanych, nowych elementów dekoracyjnych, mebli i rzecz jasna sprzętu – w tym elektronarzędzi. Szeroki wybór tego rodzaju produktów sprawia, że nie zawsze jesteśmy pewni co konkretnie kupić i o jakich parametrach. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Jakie elektronarzędzia znajdziemy na rynku?
Zarówno zawodowi majsterkowicze, jak i amatorzy robót budowlanych mogą wybierać spośród tysięcy różnych modeli elektronarzędzi. W sklepach znajdziemy m.in. urządzenia dedykowane do cięcia, polerowania, szlifowania, wkręcania oraz wiercenia. Taka różnorodność sprawia, że niemal wszystkie prace remontowe wykonamy przy pomocy specjalistycznego sprzętu.
Kolejna i dosyć istotna kwestia to sposób zasilania elektronarzędzi. W sprzedaży znajdziemy modele przewodowe lub akumulatorowe. Niestety pomimo ogromnego skoku technologicznego, oba te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed poszukiwaniem konkretnego modelu urządzenia.
Sprzęt przewodowy czy akumulatorowy?
Zarówno elektronarzędzia przewodowe, jak i akumulatorowe cieszą się ogromną popularnością wśród majsterkowiczów. Niestety wszystkie te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Sprzęt przewodowy dysponuje największą mocą i działa tak długo, jak tylko podłączony jest do gniazdka elektrycznego. Jest także nieco lżejszy od urządzeń bateryjnych.
Niestety trzeba mieć na uwadze, że często wykonując roboty w terenie czy pomieszczeniach w stanie surowym, dostęp do energii elektrycznej będzie mocno ograniczony. Właśnie w takich miejscach sprawdzają się elektronarzędzia bezprzewodowe.
Intensywny rozwój technologii w kierunku sprzętu akumulatorowego sprawił, że elektronarzędzia tego typu stały się wyjątkowo wydajne. Do działania wymagają jedynie naładowanego akumulatora. Co ciekawe rozwiązania renomowanych producentów obejmują nawet specjalne systemy akumulatorowe, dzięki czemu jeden akumulator pasuje do wielu urządzeń z tej samej linii produktowej. Tym samym nie ma konieczności dokupowania osobno baterii do każdego sprzętu.
Czym ciąć i szlifować?
Podstawowy zakres prac remontowych bardzo często obejmuje szlifowanie i cięcie różnego rodzaju powierzchni. W tym zadaniu nieoceniona będzie popularna szlifierka kątowa. Najprostsze modele kosztują nieco poniżej 100 zł i cechują się przystępną trwałością. Za sprawą wymiennych tarcz tnących i szlifierskich, tego typu narzędzie staje się wysoce funkcjonalne.
W sprzedaży dostępne są również bardziej specjalistyczne narzędzia do szlifowania, takie jak np. szlifierki proste czy oscylacyjne. Niemniej jednak sprzęt tego typu raczej nie sprawdzi się w przypadku typowych robót remontowych w domu lub w mieszkaniu.
Czym wiercić i skuwać?
Do wiercenia możemy wykorzystać zarówno poręczne wiertarko-wkrętarki, wiertarki (udarowe lub bez udaru) czy też młotowiertarki (młoty wiercąco-kujące). Niestety każde z wymienionych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Niewielkie wiertarko-wkrętarki akumulatorowe sprawdzą się idealnie w zadaniach wymagających precyzji. Bardzo często wykorzystywane są do montażu tzw. suchej zabudowy. Z racji swoich niewielkich rozmiarów, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy utrudniony dostęp. Niestety nie dysponują one tak dużym zapasem mocy, aby wiercić otwory o dużych średnicach w betonie czy metalu.
Kompromisem sprzętowym będą z pewnością wiertarki udarowe. Dobrze sprawdzą się zarówno podczas precyzyjnego wiercenia, jak i wykonywania większych otworów – również w betonie, drewnie czy stali. Dzięki funkcji udaru są wysoce skuteczne w przypadku kruchych materiałów, takich jak wspomniany beton czy kamień.
Niestety są nieco cięższe od typowych wiertarko-wkrętarek, przez co precyzyjne wiercenie małych otworów za pomocą wiertarki udarowej może okazać się nieco kłopotliwe.
Na samym końcu znajdują się młoty wiercąco-kujące, czyli inaczej młotowiertarki. Te potężne elektronarzędzia ważą dobre kilka kilogramów, więc o precyzyjnej obróbce materiałów ciężko tu mówić. Nadrabiają jednak swoją mocą i wytrzymałością, dzięki czemu młotowiertarki sprawdzą się m.in. podczas skuwania tynku czy też wiercenia szerokich i głębokich otworów w betonie.
Gdzie kupować elektronarzędzia?
Wielu majsterkowiczów zachodzi w głowę, gdzie lepiej kupować elektronarzędzia: w sklepach stacjonarnych czy w internecie? Tutaj również nie ma rozwiązań idealnych, ale trzeba przyznać, że sklepy online zyskują coraz większą przewagę. Jednocześnie konsument objęty jest pewną ochroną i np. może zwrócić towar w ciągu 14 bez podawania przyczyny (tzw. odstąpienie od umowy).
Tym samym zakup elektronarzędzi bez wychodzenia z domu wydaje się wolny od ryzyka i wysoce komfortowy. Tym bardziej że w kilka sekund możemy porównać ceny i parametry techniczne różnego rodzaju sprzętu.
Gdzie szukać sprawdzonych platform sprzedażowych? Solidne elektronarzędzia renomowanych marek można znaleźć np. w sklepie internetowym iSPRZET. Wybór sieci sprzedażowych jest całkiem spory, jednak bez względu na konkretny sklep, koniecznie zawsze sprawdzajmy parametry techniczne interesującego nas sprzętu. Dopiero wtedy mamy pewność, że w nasze ręce trafi produkt spełniający wszystkie nasze oczekiwania.