Jakie drzwi wejściowe do mieszkania wybrać?

Przed dokonaniem ostatecznego i w pełni satysfakcjonującego nas wyboru powinniśmy dokładnie przyjrzeć się funkcjom, jakie będą musiały spełniać. Drzwi wejściowe do mieszkania to przecież znacznie więcej niż tylko zaślepienie otworu w ścianie umożliwiające dostawanie się do wnętrza.

Zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, prywatność, oraz komfort termiczny i akustyczny. Istotna jest także ich estetyka, wszak drzwi stanowią swoistą wizytówkę lokatorów i widoczny z zewnątrz element designu mieszkania. Na co więc trzeba zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe?

Podstawowa kwestia: bezpieczeństwo

Masowa niechlujność polskiego budownictwa sprzed transformacji ustrojowej sprawiała, że drzwi wejściowe do mieszkania trzeba było wymienić praktycznie natychmiast po objęciu lokalu. Popularną metodą podniesienia bezpieczeństwa było też obijanie ich blachą.

Zdarzały się też, i to nawet dosyć często, przypadki montowania potężnych, stalowych drzwi, które jednak zamiast odstraszać włamywaczy raczej przyciągały ich uwagę, jednoznacznie sugerując, że za nimi mogą znajdować się obiekty warte zainteresowania.

Współczesne drzwi wejściowe do mieszkania stanowią perfekcyjne połączenie jakości wizualnej z technologiczną solidnością. Jeśli są wyposażone w dodatkową blachę antywłamaniową, to jest ona skutecznie ukryta. Na dodatek większość modeli już fabrycznie wyposażamy w liczne zabezpieczenia utrudniające, a nawet wręcz uniemożliwiające złodziejom sforsowanie drzwi – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert OknoPlus.

Do takich należą nierzadko montowane w standardzie ukryte bolce przeciwwyważeniowe, oraz trzy- i pięciopunktowe zasuwnice, połączone z najwyższej jakości zamkami.

Jeśli jednak i to uznamy za niewystarczające, możemy założyć sprzęgnięte z domowym systemem alarmowym kontaktrony, sygnalizujące każdą próbę wtargnięcia do mieszkania. Mnożenie zabezpieczeń jest rzeczą bardzo ważną, badania dowodzą bowiem, że włamywacz rezygnuje z prób dostania się do wnętrza po mniej więcej dwóch minutach bezskutecznych usiłowań.

Łatwość obsługi

Drzwi wejściowe do mieszkania mają utrudniać życie włamywaczom, ale ułatwiać tym, którzy korzystają z nich na co dzień, czyli lokatorom. Ileż razy zdarzało nam się z niepokojem myśleć, czy aby na pewno zamknęliśmy mieszkanie?

I ten problem rozwiązują dobrodziejstwa nowoczesnej technologii. Wystarczy wyposażyć drzwi w samozamykacz i zasuwnicę z wyzwalaniem magnetycznym, dzięki czemu po zamknięciu same się zaryglują – radzi ekspert.

Mamy też do dyspozycji różnorakie rozwiązania eliminujące ryzyko zgubienia kluczy i związaną z tym konieczność wymiany zamków. Tradycyjny klucz można bowiem zastąpić klawiaturą numeryczną, kluczem RFID, czytnikiem linii papilarnych, lub nawet systemem Bluetooth.

Połączenie komfortu z oszczędnością

„Ciągnie od drzwi” – to stwierdzenie dawało się słyszeć w mieszkaniach, w których stolarka otworowa z biegiem czasu stawała się nieszczelna. To zaś powodowało nie tylko dokuczliwe przedmuchy, ale także ucieczkę ciepła na zewnątrz, czego konsekwencją zawsze są zwiększone wydatki na energię potrzebną do ogrzania lokum. Nowoczesne drzwi wejściowe do mieszkania zdejmują nam ten kłopot z głowy raz na zawsze.

W wysokiej klasy modelach drzwi aluminiowych stosujemy technologię „antybimetal”, która nie pozwala na odkształcanie się skrzydła pod długotrwałym wpływem różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem, powstrzymując przez to ucieczkę ciepła na zewnątrz – podkreśla Dawid Mickiewicz.

Dodajmy, że wysoka szczelność i doskonałe parametry izolacyjności termicznej nie są domeną wyłącznie modeli aluminiowych. Także drzwi z PVC charakteryzują się znakomitymi współczynnikami Ud – w zależności od grubości paneli dekoracyjnych wynoszącymi od 1,1 do nawet 0,76 W/m2K, stanowiąc rozwiązanie łączące w sobie energooszczędność i trwałość.

drzwi

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania spełnią wszystkie nasze oczekiwania?

Ogrom możliwości wyboru sprawia, że niezwykle trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Mamy bowiem do czynienia z niezwykle szeroką ofertą, która daje niemal nieograniczone możliwości personalizacji w zależności od konkretnych uwarunkowań.

Kilkadziesiąt rodzajów paneli pozwala na stworzenie jedynego w swoim rodzaju skrzydła o praktycznie dowolnej fakturze i barwie. Do tego trzeba jeszcze dodać wszelkiej maści przeszklenia, także wielce zróżnicowane pod względem rozmiarów, kształtów i sposobów wykończenia.

Wciąż mało? Pamiętajmy, że różnicę mogą zrobić również detale w postaci klamek czy pochwytów. Pewne jest jedynie to, że współczesne drzwi wejściowe do mieszkania można dopasować do absolutnie każdego pomysłu designerskiego i sposobu aranżacji wnętrza, którego przecież są zapowiedzią.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl