Jaki odkurzacz cyklonowy wybrać, aby nie żałować?

Bez worków, bez nieprzyjemnych zapachów, bez straty mocy ssania – oto główne zalety bezworkowych odkurzaczy cyklonowych. Sprawdź, jaki model wybrać, by właściwie spełniał swoją rolę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza bezworkowego?

Odkurzacze bezworkowe (inaczej cyklonowe) cenione są ze względów praktycznych i ekonomicznych. Wyróżniają się łatwym użytkowaniem i niskimi kosztami eksploatacji. Przy tym gwarantują stałą moc ssania, bez względu na zapełnienie zbiornika.

Z tego względu coraz częściej zastępują tradycyjne odkurzacze workowe.

Decydując się na zakup odkurzacza cyklonowego, warto wziąć pod uwagę kluczowe parametry techniczno-użytkowe. Pomoże to w wyborze odpowiedniego modelu. Dobry odkurzacz bezprzewodowy cechuje się:

 • wysoką siłą ssania
 • technologią wielocyklonową
 • efektywnym systemem filtracji
 • cichą pracą
 • energooszczędnością
 • łatwą i wygodną obsługą – duża pojemność zbiornika, długi kabel zasilający
 • szybkim opróżnianiem zbiornika
 • kompaktową konstrukcją
 • bogatym wyposażeniem standardowym i dostępnością dodatkowych akcesoriów.

System filtracji w odkurzaczach cyklonowych

Szczególną uwagę przy zakupie odkurzacza cyklonowego należy zwrócić na technologię filtracji. Worek w modelach tradycyjnych pełni rolę dodatkowego filtra, tymczasem urządzenia bezworkowe posiadają zbiornik. Jednak z uwagi na sposób działania cechują się wysoką zdolnością filtracji.

Odkurzacze cyklonowe wytwarzają cyklon (lub cyklony) działający jak separator, który oddziela zanieczyszczenia w zbiorniku. Następnie powietrze jest filtrowane przez inne filtry i w efekcie oczyszczone wydostaje się na zewnątrz.

W odkurzaczach bezworkowych wykorzystywane są różne rodzaje filtrów, najczęściej są to wysoce skuteczne EPA i HEPA. Zwłaszcza ten ostatni typ cechuje się imponującą skutecznością filtracji na poziomie 99,95% – usuwa nie tylko kurz, ale także mikroorganizmy.

Renomowani producenci stosują w odkurzaczach cyklonowych wielostopniowy system filtracji z HEPA 12 lub 13, który usuwa z powietrza mikrozanieczyszczenia i drobnoustroje. Takie modele polecane są dla alergików, rodzin z małymi dziećmi i osób cierpiących na dolegliwości układu oddechowego.

Najlepszy odkurzacz multicyklonowy z filtrem HEPA

odkurzaczmulticyklonowyvc3

W ofercie marki Kärcher dostępny jest odkurzacz bezworkowy VC 3, który wyróżnia się technologią multicyklonową i 6-stopniową filtracją. Niezawodnie wychwytuje najdrobniejsze zanieczyszczenia, takie jak pyłki i inne mikrocząsteczki. Usuwa także nieprzyjemne zapachy. Odkurzacz multicyklonowy Kärcher gwarantuje czyste powietrze wylotowe dla zdrowego klimatu w mieszkaniu.

System filtracji to 6 stopni, przez które przechodzi zasysane powietrze wraz z zanieczyszczeniami:

 • 1. stopień – zbiornik – wyłapanie dużych zanieczyszczeń
 • 2. stopień – filtr siatkowy – zatrzymanie włosów i włókien
 • 3. stopień – 9 cyklonów – siła odśrodkowa wyrzuca cząsteczki brudu za zewnątrz i do zbiornika
 • 4. stopień – filtr gąbkowy
 • 5. stopień – filtr HV – zatrzymuje 99,99% drobnych pyłów, większych niż 0,3 μm dla ochrony silnika
 • 6. stopień – zmywalny filtr HEPA 12 (EN1822:1998) – zatrzymuje 99,95% pyłów, roztoczy i mikrocząsteczek.

Kolejną zaletą odkurzacza bezworkowego VC 3 jest bardzo wysoka siła ssania (140 W). która pozostaje na stałym poziomie, niezależnie od stopnia napełnienia zbiornika. Duża moc przekłada się na szybkie i dokładne odkurzanie nawet gęstych dywanów o długim włosiu. Jednocześnie odkurzacz spełnia wymagania klasy efektywności energetycznej A, co oznacza, że zużywa mniej energii i jest przyjazny dla środowiska.

Ponadto VC 3 wyróżnia się bardzo cichą pracą (76 dB) i konstrukcją przemyślaną pod kątem wygodnej obsługi. Przezroczysty pojemnik (0,9 l) umożliwia kontrolę napełnienia i można go łatwo umyć wodą. Duży przycisk nożny na obudowie ułatwia włączanie i wyłączanie bez potrzeby schylania się, zaś przewód zasilający jest zwijany automatycznie. Praktyczna podczas przerw w pracy jest także pozycja parking.

Odkurzacz multicyklonowy posiada ergonomiczny uchwyt i gumowe koła, które są bezpieczne dla drewnianych podłóg. Na uwagę zasługuje także bogate wyposażenie standardowe. Odkurzacz multicyklonowy dokładnie czyści nie tylko twarde podłogi i dywany, ale także wąskie przestrzenie i wrażliwe powierzchnie dzięki ssawce szczelinowej i miękkiej ssawce szczotkowej. VC 3 zachwyca kompaktową konstrukcją o designerskim wyglądzie.

Kärcher oferuje również model VC 3 Premium Home Line z higienicznym filtrem HEPA 13 (EN1822:1998), który gwarantuje skuteczne zatrzymywanie najdrobniejszych zanieczyszczeń i mikroorganizmów, takich jak: roztocza, pyłki, zarodniki grzybów, bakterie i cząsteczki wywołujące alergię.

Wydajność filtracji to aż 99,95%, co oznacza, że powietrze wylotowe jest czystsze niż to w pomieszczeniu. Odkurzacz multicyklonowy VC 3 Premium Home Line jest doskonały dla alergików i rodzin z dziećmi.

4.7/5 - (4 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl