Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które generuje energię elektryczną. Przetwarza energię paliwa na prąd i w ten sposób pozwala zasilić różnego rodzaju sprzęt elektryczny, wybrane obwody instalacji elektrycznej, ale także całe budynki.

W ostatnim czasie agregaty prądotwórcze cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Dlaczego warto kupić agregat prądotwórczy?

W miejscach i sytuacjach, w których prąd jest niezbędny, a zasilanie z sieci elektroenergetycznej niemożliwe lub niepewne, zakup agregatu jest w zasadzie oczywisty.

Agregaty prądotwórcze są jednak coraz chętniej kupowane również przez właścicieli domów jednorodzinnych na obszarach, gdzie jak dotąd nie ma problemów z dostawami prądu.

Dlaczego tak się dzieje? Kryzys energetyczny w ostatnim czasie, skłonił wiele osób do słusznej refleksji, że prąd uważany za dobro powszechnie dostępne, wcale nim nie jest.

Warto podkreślić, że choć sytuacja na rynku energetycznym wydaje się opanowana, to jednak specjaliści wskazują na słaby stan techniczny systemu energetycznego oraz ogromne koszty niezbędne dla jego modernizacji.

W tej sytuacji należy zadać sobie ważne pytanie: czekać i mieć nadzieję, że blackout nie nastąpi, czy jednak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, kupując agregat do domu? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać

O wyborze agregatu decyduje wiele czynników, wśród których najważniejsze to: moc urządzenia, obecność podstawowej automatyki oraz możliwość zasilania instalacji elektrycznej jedno- lub trójfazowo.

Agregat jedno- czy trójfazowy?

O tym, czy wybrać wersję jedno- czy trójfazową decyduje przede wszystkim rodzaj instalacji elektrycznej oraz obecność lub nie odbiorników trójfazowych w gospodarstwie domowym.

Niektóre domy, zwłaszcza starsze, wyposażone są w instalację jednofazową i wówczas agregaty takie jak na stronie: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze_Rodzaj_Jednofazowe-298.html będą właściwym wyborem.

W przypadku budynków nowszych, z instalacją trójfazową korzystniej wybrać agregat trójfazowy, zwłaszcza jeśli podczas zaników napięcia w sieci zamierzamy korzystać z urządzeń trójfazowych w domu lub przydomowym warsztacie, np. z trójfazowej kuchenki elektrycznej czy szybkiej ładowarki samochodu elektrycznego.

Poza opisanymi, istotne w przypadku agregatów mogą być również takie parametry jak: wyciszenie obudowy ograniczające hałas powodowany pracą generatora, zabezpieczenie przed kradzieżą paliwa, wielkość zbiornika paliwa, wodoszczelność obudowy czy możliwość wyprowadzenia spalin poza obiekt, dla agregatów montowanych w pomieszczeniu.

Ofertę na wytrzymałe i niezawodne agregaty możesz zobaczyć wchodząc na stronę https://proton-polska.pl.

Moc agregatu

W przypadku, kiedy dom nie jest przyłączony do sieci, urządzenie musi sprostać stałej dostawie energii, która wystarcza na pokrycie całkowitego zapotrzebowania na prąd. Wymaga to odpowiednio dużej mocy agregatu.

Inaczej można postąpić, jeśli agregat stanowi zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawach energii – w takiej sytuacji zakłada się często, że część urządzeń zostanie czasowo odłączona i wówczas moc agregatu może być mniejsza.

Automatyczna stabilizacja napięcia (AVR)

AVR (ang. Automatic Voltage Regulation) jest systemem automatycznej regulacji napięcia wyjściowego i zapewnia stałość wartości napięcia. Jest to parametr istotny dla czułych urządzeń elektronicznych, np. sprzętu RTV czy AGD.

Warto podkreślić, że urządzenia takie zasilane z agregatu bez AVR również będą działać, jednak narażone są na uszkodzenia spowodowane możliwością wystąpienia wahań napięcia.

Samoczynne załączanie rezerwy (SZR)

Każdy agregat prądotwórczy jest samodzielnym źródłem energii elektrycznej i może działać niezależnie od sieci elektroenergetycznej. Niektóre modele mogą również współpracować z siecią i załączać się automatycznie po wykryciu w niej zaniku napięcia.

Wyłączenie, również automatyczne, następuje po powrocie napięcia w sieci. Taki system nazywa się samoczynnym załączaniem (zapłonem) rezerwy, czyli SZR. Agregat bez SZR trzeba załączyć i wyłączyć ręcznie.

5/5 - (2 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl