Jaką wybrać pergolę tarasową i jak ją urządzić

Pergola tarasowa to specjalna konstrukcja, dzięki której przylegający do domu taras zwiększa swoją funkcjonalność. Dodatkowe zadaszenie chroni użytkowników tej przestrzeni przed intensywnym promieniowaniem słonecznym i niespodziewanymi opadami deszczu.

Gwarantuje zatem, że naszych planów wypoczynkowych nie zniweczy żadna pogoda. Jednak jaką pergolę tarasową wybrać? Jak urządzić taras pod pergolą? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę wybierając pergolę tarasową?

pergola-ogrodowa

Wybór idealnej pergoli tarasowej zależny jest od wielu czynników. Jej wielkość należy dopasować do wielkości tarasu, jednocześnie biorąc pod uwagę kierunek jego ekspozycji. Przykładowo, taras skierowany na południe potrzebuje szerokiej pergoli, która zapewni użytkownikom cień od rana do późnego popołudnia.

Przy ekspozycji zachodniej konieczna będzie natomiast dodatkowa przesłona, gdyż nawet najszersze zadaszenie nie zagwarantuje odpowiedniego zacienienia w późnych godzinach popołudniowych. 

Kolejna kwestia to materiał konstrukcyjny pergoli. Ten warto wybrać w oparciu o styl elewacji. Jeśli dom utrzymany jest w rustykalnym, naturalnym klimacie dobrze sprawdzi się pergola drewniana.

Natomiast na tle elewacji nowoczesnej najlepiej wyglądają pergole metalowe.

Bardzo istotne jest też zadaszenie takiej konstrukcji. Pergola może zostać pokryta tkaniną lub lamelami. W pierwszym przypadku możliwe będzie całkowite odsłonięcie zadaszenia, natomiast w przypadku obrotowych lameli pergola zawsze będzie do pewnego stopnia osłaniać taras przed promieniami słońca.

Jak urządzić pergolę tarasową?

Pergola tarasowa chroni taras przed intensywnym promieniowaniem słonecznym i deszczem, dlatego można urządzić ją w sposób niemal całkowicie dowolny, bez obaw o przemoczenie mebli, płowienie czy korozję. W przestrzeni tej świetnie sprawdzi się komplet typu stół i krzesła, a w opcji bardziej komfortowej stół plus fotele, kanapa lub narożnik ogrodowy.

Krzesła są rozwiązaniem wygodnym dla osób, które nastawiają się przede wszystkim na urządzanie przyjęć na świeżym powietrzu. Jeśli jednak preferujemy wypoczywać „pod chmurką” znacznie większy komfort zapewni nam miękka kanapa lub narożnik.

Kluczową kwestią będzie też materiał wykonania całego wyposażenia. Ponieważ nie zagrozi mu słońce ani deszcz, wybór w tym zakresie nie będzie ograniczony kwestiami odporności na działanie tych czynników. Pod uwagę możemy wziąć więc meble metalowe, drewniane, plastikowe czy rattanowe.

Meble ogrodowe metalowe sprawdzą się przy nowoczesnych mieszkaniach i posłużą swoim użytkownikom przez wiele lat, nie wymagając przy tym żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ich ciężar pozwala nie martwić się o silne podmuchy wiatru i daje poczucie stabilności.

Miłośnicy naturalnego stylu mogą zdecydować się na klasyczne meble drewniane, o które trzeba jednak regularnie dbać za pomocą odpowiednich preparatów, a na zimę schować do piwnicy czy na strych.

Alternatywą będą meble ogrodowe z technorattanu, który przypomina wiklinę, ale jest tak naprawdę tworzywem sztucznym. Są one na tyle uniwersalne, że powinny zaprezentować się dobrze w każdym stylu aranżacyjnym.

Co wokół pergoli tarasowej?

Aranżacja ogrodu wokół pergoli tarasowej ma kluczowy wpływ na wygląd i funkcjonalność tego elementu. Siedząc na kanapie lub w wygodnym fotelu, chcemy patrzeć na zieleń i obserwować bawiące się w ogrodzie dzieci, dlatego ścian pergoli nie warto całkowicie zasłaniać ani roślinnością, ani innego typu przesłonami.

Aby trawnik wokół podłogi pergoli prezentował się nienagannie, możemy wykorzystać kratkę trawnikową, która wzmacnia trawę i chroni ją przed zniszczeniem. Kratka trawnikowa sprawi, że zieleń ogrodu nie utraci swojego zdrowego wyglądu nawet wtedy, kiedy dzieci wykorzystają tę przestrzeń jako boisko do gry w piłkę.

Dodatkowo kratka zabezpiecza trawę przed zwierzętami, dlatego powinni pomyśleć o niej właściciele czworonogów.

Przy pergoli tarasowej można posadzić kwiaty, ale najlepiej zaprezentują się te w eleganckich dużych donicach. Jeśli decydujemy się na rośliny pnące, wykorzystajmy je jako naturalną przesłonę, chroniącą nas przed popołudniowym słońcem. 

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl