Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Makita, STIHL, czy Stiga?

Nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, że bez kosiarki do trawy można w jakikolwiek sposób zapanować nad trawnikiem – kosiarki w ogrodzie zabraknąć po prostu nie może!

Jeśli zastanawiasz się właśnie, jaką kosiarkę kupić, to zapoznaj się z niniejszym poradnikiem i sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wyboru kosiarki.

Rodzaje kosiarek do trawy

Najważniejszym i zarazem sprawiającym najwięcej problemów jest wybór rodzaju zasilania. Tutaj należy kierować się przede wszystkim wielkością trawnika i jego ukształtowaniem oraz złożonością.

Niemniej pod uwagę należy wziąć także:

 • dostępność do prądu,
 • komfort koszenia,
 • normy hałasu,
 • waga kosiarki,
 • moc kosiarki,
 • i osobiste preferencje.

Rozpatrując najważniejsze kwestie dotyczące zasilania kosiarki, mamy do wyboru 3 główne ich rodzaje:

 • kosiarki spalinowe,
 • kosiarki elektryczne,
 • i kosiarki akumulatorowe.

Wady i zalety każdej z nich

jaka-kosiarke-do-trawy-kupic

Kosiarki spalinowe – wady i zalety

Kosiarka spalinowa cenowo zbliżona jest do ceny kosiarki akumulatorowej (przykład: kosiarki Makita). Jednak w przypadku wersji spalinowej, należy doliczyć dość wysokie koszty eksploatacji, ponieważ paliwo jest coraz droższe, a dodatkowo doliczyć trzeba zakup oleju, który miesza się z paliwem.

Mimo wszystko kosiarki spalinowe są najbardziej uniwersalne, ponieważ z powodzeniem można stosować je przy małych jak i dużych trawnikach. Dodatkowo na uwagę zasługuje duża moc kosiarki spalinowej (minimum 2 KM), a także duża szerokość koszenia (od 45 do 80 cm), która też przecież wynika z mocy kosiarki.

Kosiarki elektryczne – wady i zalety

Kosiarki elektryczne ze względu na pojemność akumulatora polecane są najczęściej do trawników o powierzchni do 500 – 600 m2. Wybierając konkretny model kosiarki elektrycznej, zwrócić koniecznie należy uwagę na moc urządzenia, a także szerokość koszenia.

Im te dwa wspomniane parametry będą wyższe, tym szybciej będziemy w stanie skosić nasz trawnik. Jeśli chodzi o moc kosiarki elektrycznej, to waha się ona w granicy od 600 do 1900 W, natomiast szerokość koszenia wynosi od 30 do 50 cm.

Jednym z największych minusów kosiarek elektrycznych jest konieczność dostępu do gniazdka elektrycznego, przy czym należy mieć świadomość, że im dłuższy kabel – tym większy będzie spadek mocy kosiarki.

Natomiast największym atutem kosiarki elektrycznej jest ciągłość pracy urządzenia, nie ma więc żadnych przestojów jak w przypadku kosiarek spalinowych czy akumulatorowych, gdzie albo co jakiś czas należy dolewać benzyny i oleju, albo wymieniać lub ładować wyczerpane akumulatorki.

Kosiarki akumulatorowe – wady i zalety

Akumulatorowe kosiarki do trawy (np. kosiarki Stiga) – są nowe na rynku i pomału zaczynają wypychać wersje kosiarek elektrycznych jak i spalinowych. Tego typu kosiarki są najdroższe z wymienionych, a więc są sporo droższe niż kosiarki elektryczne i cenowo podobne lub droższe od kosiarek spalinowych.

Kosiarka akumulatorowa jest niesamowicie mobilna i wygodna w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba mieć dostępu do gniazdka elektrycznego i co ważne, praca takiej kosiarki jest o wiele cichsza niż praca kosiarki spalinowej.

Co więcej, w dobie dbania o emisję spalin, kosiarka akumulatorowa także wiedzie prym nad kosiarką spalinową, ponieważ nie generuje żadnych spalin. Czy w takim razie kosiarka z akumulatorem jest idealnym rozwiązaniem?

Niezupełnie, ponieważ tego typu kosiarki także posiadają wady, a największe z nich to:

 • mała moc silnika,
 • wysoki koszt zakupu,
 • konieczność ładowania (nawet kilkanaście godzin),
 • zakup zapasowego akumulatorka na wymianę.

Co jeszcze brać pod uwagę

Kosz na trawę – zwróć uwagę na to, z czego kosz jest wykonany, czy jest trwały, czy można go zdemontować w razie potrzeb, a także jaką ma pojemność. Często też przydaje się wyrzut boczny, gdy nie chcemy zbierać trawy do kosza.

Funkcja mulczowania – jeśli chcesz, aby skoszona trawa posłużyła jako naturalny kompost, warto kupić kosiarkę, która przy okazji koszenia trawy – rozdrobni ją dokładnie. W takim scenariuszu warto kupić kosiarkę z funkcją mulczowania.

Gabaryty kosiarki – jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na przechowywanie kosiarki, to zwrócić należy uwagę nie tylko na gabaryty kosiarki, ale także na to, czy ma ona składane rączki (uchwyty).

Solidność wykonania – zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana obudowa kosiarki. Im lepsza będzie odporność na uszkodzenia mechaniczne, tym dłużej kosiarka wytrzyma. W trakcie koszenia zdarzają się przecież sytuacje, w których kamień wpada wprost pod noże i z impetem uderza w obudowę kosiarki, uszkadzając ją – bądź w bardziej optymalnym scenariuszu dochodzi do odpryśnięcia lakieru z budowy.

Kosiarka z napędem – system samobieżny w kosiarce znacznie ułatwia prowadzenie kosiarki, szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z dużą powierzchnią trawnika na otwartej przestrzeni. Kosiarka z napędem nie sprawdzi się jednak na trawnikach ciasnych, gdzie jest dużo manewrowania przód – tył.

Jaką kosiarkę wybrać?

Jak dotychczas nie wynaleziono jeszcze urządzenia idealnego, trzeba po prostu starać się dobrać rodzaj kosiarki do trawnika, jaki mamy do koszenia. Pod uwagę wziąć należy jak najwięcej parametrów, a także swoje osobiste preferencje.

Nie warto np. kupować kosiarki spalinowej, jeśli masz do koszenia mały przydomowy ogródek. W tym konkretnym przypadku lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna (np. kosiarka Stihl) lub akumulatorowa jeśli stać cię na nieco większy wydatek.

Jeśli natomiast dysponujesz dużym rozległym trawnikiem, nie warto kupować ani kosiarki akumulatorowej, ani też kosiarki elektrycznej, bo albo zaplączesz się kablu zasilającym, albo będziesz kosić trawnik na raty, przez konieczność doładowywania akumulatorów.

Na koniec dodam tylko, że kosiarkę do trawy kupuje się raz na wiele lat, nie warto więc kierować się przesadną oszczędnością, bo taki wybór może przez lata być “odciskiem” na naszej dumie przy każdym kolejnym koszeniu trawy.

3.7/5 - (4 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl