Meble i inne elementy wyposażenia pełnią we wnętrzu nie tylko rolę praktyczną. Liczy się zarówno ich jakość, jak i design, który może współgrać ze stylem aranżacyjnym wnętrza lub nadać mu nowy kierunek. Jak wybierać podstawowe elementy umeblowania, aby dom prezentował się ciekawiej?
Jak dobrać właściwe krzesła?
Trudno wyobrazić sobie bez nich jadalnię, gabinet czy kuchnię. W zależności od pomieszczenia krzesła muszą charakteryzować się innymi cechami praktycznymi, które należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Krzesło do pracy przy biurku powinno być wygodne i ergonomiczne, a do kuchni i jadalni łatwe do utrzymania w czystości.
Wygląd tego typu mebli oraz materiał, z jakiego zostały wykonane, dopasowuje się już do stylu aranżacyjnego wnętrza. W modnych mieszkaniach skandynawskich i nowoczesnych najlepiej prezentują się krzesła z naturalnego drewna, utrzymane w jasnej kolorystyce.
We wnętrzach futurystycznych świetnie sprawdzą się natomiast warianty z metalu lub plastiku. Niebanalny charakter mają krzesła transparentne – pasują i do aranżacji glamour, i do domów bardzo nowoczesnych.
Jeśli zależy nam na nadaniu pomieszczeniu elegancji, warto postawić na modele tapicerowane – zwłaszcza te z lśniącymi tkaninami i pikowaniem. Kuchenną ladę można wyposażyć natomiast w modne wysokie taborety lub hokery z regulacją wysokości. Pamiętaj również, że krzesła nie muszą mieć takich samych kolorów – doskonale wyglądają także kontrastujące zestawienia lub pasujące odcienie.
Lustro jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych!
Lustro to nie tylko element wyposażenia wnętrza, dzięki któremu możemy przyjrzeć się swojej stylizacji przed wyjściem z domu. Zwierciadła mogą pełnić również bardzo ważną rolę w odniesieniu do aranżacji wnętrza. Przede wszystkim pomagają bowiem optycznie powiększyć małą przestrzeń, a także nadać jej charakter bardziej nowoczesny, elegancki lub wręcz luksusowy.
Lustro powinno mieć odpowiedni rozmiar – największe wybiera się do przedpokoju, nieco mniejsze do łazienki, gdzie jego tafla służy głównie do makijażu. Ważną decyzją jest także rodzaj lustra – stojące, wiszące, przyklejane do ściany. Zdecydowanie mniej typowym wyborem są lustra stojące, nadające wnętrzu ciekawy charakter.
Do nowoczesnych mieszkań poleca się tafle bez ram, za to z frezowaniem i podświetleniem – takie modele szczególnie dobrze sprawdzają się w łazienkach. Z kolei w stylu retro, vintage czy tradycyjnym lustro z ramą może stanowić dodatek o wyjątkowo wyszukanym designie, co pozwoli dodatkowo podkreślić elegancję aranżacji.
Zwierciadła mogą przyjmować dowolne kształty, dzięki czemu ozdobne lusterka klejone do ściany będą piękną ozdobą dziecięcego pokoju. Poza tym, na rynku spotkamy także lustra w zestawieniach z drewnem, skórą, metalem czy szkłem – warto wziąć je pod uwagę, jeśli szukamy czegoś nietuzinkowego.
Komoda – wygląd i funkcjonalność w jednym!
Komoda to idealny mebel do przechowywania bielizny, dokumentów i wszelkich drobnych “przydasi”. Ze względu na dużą ilość praktycznych szuflad stanowi wyposażenie niezbędne w sypialni, salonie czy gabinecie. Komoda powinna zostać dobrana proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia, aby nie przytłoczyła aranżacji.
W dużym salonie można bez obaw zdecydować się na większy wariant pionowy lub poziomy, jednak w małej sypialni warto postawić na coś, co doda wnętrzu lekkości. Ciekawym rozwiązaniem są między innymi komody wiszące lub komody na wyższych nóżkach, które mają ciekawy charakter i nie zagracają przestrzeni.
Przy wyborze tego typu mebla należy zwrócić uwagę na materiały. Drewno będzie eleganckie i trwałe, ale również bardziej kosztowne. Z kolei laminaty i płyty MDF stanowią tańszą alternatywę i oferują bogatszą gamę kolorystyczną. Nowoczesne komody nie muszą mieć bowiem jednolitej barwy – jeśl każda szuflada będzie inna, mebel stanie się bardziej intrygujący.
Nie bez znaczenia są także uchwyty (lub ich brak). Gałka imitująca kryształy sprawdzi się w aranżacji glamour, a metalowa kołatka w stylu vintage. Różnokształtne, kolorowe gałki komody będą też świetnym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym.