Jak wybrać łóżko do małego mieszkania? [PORADNIK]

Meblując mieszkanie, na ogół staramy się, by było wygodne, funkcjonalne i praktyczne. Dużą uwagę przykładamy do estetyki mebli i dodatków. Szukamy sposobu na oszczędność miejsca, przy zachowaniu komfortu. Przykładem mebla, który może pozwolić odzyskać cenną przestrzeń, jest łóżko. Przestawiamy trzy rodzaje łóżek idealnych do niedużych pomieszczeń.

Narożnik z funkcją spania

Dobrym rozwiązaniem, jeśli śpimy w pokoju, który w dzień pełni funkcję salonu, jest ustawienie w nim narożnika z funkcją spania. To uniwersalne rozwiązanie pozwala na wygodę w nocy i elegancję w dzień. Gdy miejsce na to pozwala, warto wybrać duży narożnik z miękkimi oparciami lub poduszkami. Takie meble charakteryzują się dużą powierzchnią spania, bez problemu mogą z nich korzystać dwie dorosłe osoby.

W dzień złożony narożnik zamienia się w wygodną sofę, idealnie dopasowaną wysokością do stolika kawowego. Dla wygody można kupić taki stolik na kółkach. Złożony w dzień narożnik gwarantuje sporą oszczędność miejsca, co docenią szczególnie osoby zajmujące nieduże mieszkania. Wbrew pozorom, nawet dwa dodatkowe metry kwadratowe mogą w znaczący sposób zmienić aranżację i charakter wnętrza.

Rozkładana sofa do pokoju dziecinnego

Dzieciom na ogół przypada najmniejszy pokój w mieszkaniu lub domu. Tymczasem mali domownicy potrzebują dużo miejsca do zabawy. Ratunkiem w takiej sytuacji są wielofunkcyjne meble. Najłatwiej wygospodarować dodatkową przestrzeń, wstawiając do dziecinnego pokoju sofę z funkcją spania.

W nocy rozłożona na płasko sofa będzie pełnowartościowym łóżkiem, w dzień będzie wygodnym miejscem do siedzenia lub wszystkim, czym akurat zajdzie potrzeba. Dzieci mają nieograniczoną fantazję, zwykła sofa może stać się statkiem kosmicznym lub zamkiem księżniczki. Rozkładana sofa po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Dziecko ma szanse odzyskać cenną przestrzeń.

jakie-uszko-do-małego-mieszkania

Wybierając sofę rozkładaną do dziecinnego pokoju, warto zwrócić uwagę na taką rzecz, jak pojemnik na pościel. To jego istnienie jest warunkiem oszczędności miejsca w pokoju. W innym przypadku dodatkowy kufer czy szafka zabierze kolejne cenne centymetry kwadratowe.

Sofa dla dziecka może być mniejszych rozmiarów niż standardowy dorosły mebel. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić kolejny kawałek miejsca w pokoju. Oczywiście w pewnym momencie dziecko będzie potrzebowało większego łóżka, ale zbiega się to z czasem, gdy miejsce na podłodze przestaje być ważne. Za to przyda się wygodny mebel, na którym będzie można uczyć się lub czytać książki.

Półkotapczan – łóżko, którego nie widać

Nowoczesne wnętrze to takie, w które w każdej sytuacji dopasowuje się do potrzeb domowników. Tu nie ma miejsca na przypadkowość, improwizację i tymczasowe rozwiązania. Zamiast nich warto postawić na taki dobór mebli, które dosłownie jednym gestem całkowicie odmienią wnętrze. Sprytnie rozsuwane stoły, obrotowe regały czy półkotapczany to rozwiązania, które potrafią zaskoczyć i nadać pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru.

Dzisiejsze półkotapczany po złożeniu praktycznie nie zajmują miejsca w pokoju. Jeśli to możliwe, można ustawiać je we wnękach. Górna półka to miejsce, na którym można ustawić pamiątkowe bibeloty lub książki. Jednak ważniejszy jest sam półkotapczan. Po rozłożeniu może być wygodnym miejscem do spania dla dzieci i dorosłych. Mało tego, jeśli w pokoju jest dość miejsca na dwa łóżka, można ustawić półkotapczany na dwóch przeciwległych ścianach.

W ten sposób w dosłownie kilka sekund przerobimy salon czy pokój dzienny w sypialnię lub pokój gościnny. Brak miejsca na dodatkowe łóżko i proponowanie gościom dmuchanych materacy to niejednokrotnie bolączka dzisiejszych czasów. Półkotapczan wpisuje się idealne w tę rynkową niszę, dając proste i praktyczne rozwiązanie. Jest łóżkiem, które po złożeniu staje się całkowicie niewidoczne.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl