Jak urządzić sypialnię by spało się idealnie?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy średnio nawet jedną trzecią swojego życia.

Warto więc poświęcić nieco więcej czasu, aby urządzić ten pokój w sposób przemyślany, czyli nie tylko estetycznie, ale też funkcjonalnie i komfortowo. Jakie meble są najważniejsze w sypialni?

Jakie wybrać łóżko do spania?

jak-urzadzic-sypialnie

Łóżko to serce każdej sypialni. To od niego w głównej mierze zależy wystrój pomieszczenia oraz komfort snu. Najistotniejszym aspektem jest wielkość łóżka, a dokładniej jego szerokość. Dla jednego użytkownika odpowiedni będzie mebel o szerokości 90 – 120 cm, natomiast dla dwóch osób najlepiej sprawdzi się łóżko o szerokości co najmniej 160 cm.

Kolejną ważną decyzją przy zakupie tego typu wyposażenia jest materiał wykonania. Za najtrwalsze i najbardziej eleganckie uznaje się łóżka z ramą drewnianą, przy czym najdłużej posłuży nam dąb, buk oraz sosna. Modnym wyborem jest obecnie także łóżko tapicerowane, które może być pokryte skórą lub tkaniną. Tapicerowane łóżka prezentują się niezwykle stylowo i są bardzo wygodne w użytkowaniu, jednak należy liczyć się z faktem, iż będą trudniejsze do utrzymania w czystości.

Ostatnim aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego łóżka do sypialni, jest jego styl. Aby mebel pasował do wystroju pomieszczenia, powinien wpisywać się w panujący w danym wnętrzu styl aranżacyjny, dlatego w minimalistycznych wnętrzach stawia się na łóżka o prostej ramie, a styl vintage warto uzupełnić o mebel z wyrazistymi zdobieniami.

Jaki wybrać materac do łóżka?

Po wyborze łóżka przychodzi czas na wybór drugiego najważniejszego elementu wyposażenia sypialni, czyli materaca. Jego wielkość podyktowana jest oczywiście wymiarami ramy mebla wypoczynkowego, jednak rodzaj oraz twardość należy dobrać samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i przyzwyczajenia oraz budowę ciała. Pożądaną twardość materaca wyznacza się na podstawie wagi, przyjmując, że:

  • osoby ważące do 60 kg powinny wybierać materac oznaczony jako H1,
  • osoby ważące do 80 kg powinny wybierać materac H2,
  • osoby ważące do 100 kg powinny wybierać materac H3,
  • osoby ważące powyżej 100 kg powinny wybierać materac H4.

Na wybór odpowiedniego materaca wpływa również pozycja, w jakiej przywykliśmy spać. Struktura oraz materiał, z jakiego wykonano tego typu produkt, ma duże znaczenie w kontekście dopasowywania się do kształtu ciała i podtrzymywania kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Do wyboru mamy więc:

  • materace kieszeniowe ze sprężynami – tego typu modele materacy dobrze dostosowują się do kształtów ciała, uginając się proporcjonalnie do obciążenia,
  • materace lateksowe – trwałe i elastyczne, dobrze dopasowują się do kształtów ciała, mają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, dlatego poleca się je zwłaszcza alergikom,
  • materace piankowe – wśród nich najlepszą opcją są warianty termoelastyczne, które zwiększają swoją sprężystość wraz ze wzrostem temperatury, dopasowują się do ciała, a następnie wracają do pierwotnego kształtu.

Jaką kupić szafę do sypialni?

W zależności od dostępnego miejsca, obok łóżka w sypialni umieszczamy najczęściej także szafę na ubrania. Jeśli pomieszczenie znajduje się na poddaszu ze skosami, dobrym rozwiązaniem może okazać się zamówienie tego mebla na wymiar. Szafa, która wypełni trudne do zagospodarowania wnęki, pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń, a także ułatwi utrzymanie czystości, gdyż nie stworzy trudnych do odkurzania zakamarków.

Kupując meble do przechowywania, warto skupić się w równej mierze na ich wyglądzie zewnętrznym, jak i wnętrzu. Szafa powinna pasować do pomieszczenia pod względem wizualnym, ale również odpowiadać potrzebom swojego użytkownika. Jeśli więc posiadamy wiele ubrań, które najlepiej przechowywać na wieszakach, wybierajmy szafy z drążkiem i dużą przestrzenią do wieszania garderoby.

Nie zapominajmy również o tak ważnym elemencie, jakim są drzwi tego typu mebli. W małych pomieszczeniach stawiajmy na warianty przesuwne, do których zachowamy pełen dostęp nawet na bardzo “zagraconym” metrażu.

4.8/5 - (5 votes)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl