Jak urządzić salon niskim nakładem?

Pokój dzienny to pomieszczenie najbardziej reprezentatywne. Nic więc dziwnego, że pragniemy, aby prezentowało się elegancko i stylowo. Warto pamiętać, że aranżacja efektownego salonu nie musi być droga – wystarczy zastosować sprawdzone rozwiązania, aby pomieszczenie zachwycało swoim wystrojem przy jak najmniejszym nakładzie środków, pracy i czasu.

Drzwi harmonijkowe do salonu otwartego

Moda na pomieszczenia typu open space nie przemija, jednak rozwiązanie tego typu ma zarówno zalety, jak i wady. Wśród negatywnych aspektów takiego wnętrza można wymienić przede wszystkim rozchodzenie się zapachów czy hałasy.

Rozwiązaniem problemu będą drzwi harmonijkowe, którymi możemy oddzielić część wypoczynkowo-rekreacyjną salonu od każdej innej strefy pomieszczenia – kuchni, jadalni, a nawet sypialni. Składane drzwi są bardzo praktyczne, bo zastępują ścianę, którą można w każdej chwili usunąć, aby cieszyć się większą, jaśniejszą przestrzenią.

Jednocześnie skutecznie blokują hałas, nie pozwalają na rozprzestrzenianie zapachów i umożliwiają stworzenie w pomieszczeniu bardziej intymnej, kameralnej i prywatnej strefy. Drzwi harmonijkowe w eleganckim wydaniu to drzwi drewniane lub pomalowane na biało.

Te tańsze będą wykonane z tworzywa sztucznego, które również ma swoje zalety – jest przede wszystkim lekkie i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Farby na ścianę Magnat – piękny kolor i wytrzymałość

Wybierając kolory ścian w salonie, warto skupić się nie tylko na estetycznym łączeniu barw, ale również na jakości produktu. Zakup tańszej i gorszej jakości farby jest nieopłacalny, bowiem ściany w krótkim czasie wymagają ponownego malowania.

Najpraktyczniejszym wyborem są w tym momencie farby plamoodporne, czyli takie które można później oczyścić z zabrudzeń. W swojej ofercie ma je między innymi firma Magnat. Farby ceramiczne będą idealne do domu, w którym mieszkają dzieci i zwierzęta.

W mieszkaniach rodzin często mamy bowiem do czynienia z różnego typu zabrudzeniami czy zachlapaniami, a nawet z celowym „dekorowaniem” ścian kredkami czy flamastrami. Wysokiej jakości powierzchnia stworzona przez farbę ceramiczną będzie odporna na szorowanie nawet z użyciem środków chemicznych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pomalujemy ściany raz na kilka, a nawet kilkanaście lat – kolejne malowanie może być spowodowane chęcią zmiany koloru, ale nie uszkodzeniem powłoki stworzonej przez farbę na ścianie.

A jaki kolor farby do salonu wybrać? Wiele zależy od stylu aranżacyjnego wnętrza, jego metrażu czy ilości okien. Jeśli chcemy, aby wnętrze optycznie się powiększyło, musimy wybierać jasne odcienie, takie jak beże czy szarości, które są jednocześnie bardzo eleganckie. Dobrym rozwiązaniem jest także łączenie farb tego samego koloru w innych odcieniach – daje to ciekawy efekt aranżacyjny.

Gotowe zestawy mebli do salonu

mebloscianki

Meble robione na zamówienie są praktyczne i idealnie dopasowują się do powierzchni pomieszczenia, jednak koszt ich zakupu może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Znacznie tańszym rozwiązaniem są gotowe zestawy mebli do salonu oraz meblościanki, które współcześnie prezentują się znacznie bardziej stylowo.

Decydując się na wybrany komplet, mamy pewność, że wszystkie jego elementy idealnie do siebie pasują i wzajemnie się uzupełniają. Pozwala to zachować w aranżacji równowagę i harmonię. Meblościanki sprawdzają się przede wszystkim w salonach o ograniczonym metrażu.

Stanowią dobre rozwiązanie problemu braku miejsca na kilka osobnych mebli. Umożliwiają efektowne i praktyczne zagospodarowanie jednej ściany pokoju, co znacząco oszczędza miejsce. Ich design jest obecnie na tyle zróżnicowany, że bez trudu dobierzemy meble w stylu doskonale dopasowanym do całej aranżacji.

Warto pamiętać przy tym, że jasne meble optycznie powiększają, a ciemne mogą przytłaczać. Do małych pomieszczeń poleca się modele uniesione na nóżkach, które nadają wystrojowi lekkość.

Niski budżet nie oznacza, że podczas urządzania salonu musimy godzić się na wiele kompromisów. Sprawdzone, opłacalne rozwiązania to klucz do sukcesu i efektownego wyglądu pokoju dziennego.

4.9/5 - (7 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl