Jak urządzić balkon w bloku? Balkon w bloku to namiastka ogrodu, prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Jak go urządzić, aby móc cieszyć się komfortowym wypoczynkiem na zewnątrz? Podpowiadamy!
Przyjazna wypoczynkowi podłoga na balkonie
Zanim postawimy na balkonie stolik kawowy i ogrodowe krzesła, warto zadbać o zmianę lub dostosowanie podłogi – z reguły z ceramicznych płytek – do naszych indywidualnych potrzeb.
Zdecydowanie przyjemniejsza w użytkowaniu będzie na przykład deska, która latem nie nagrzewa się tak mocno, jak kafelki, a którą bez trudu ułożymy bezpośrednio na podłodze ceramicznej.
Innym popularnym rozwiązaniem jest sztuczna trawa, która jeszcze lepiej imituje zieloną przestrzeń ogrodu.
Jeśli na balkonie chcemy trzymać włochaty dywan, musimy pamiętać o chronieniu go przed opadami. Kiedy namoknie, nie łatwo będzie go wysuszyć. Wychodząc na balkon latem – najczęściej boso – z pewnością docenimy jego miękką i przyjemną w dotyku powierzchnię bardziej, niż rozgrzane słońcem płytki.
Miejsce do siedzenia, czyli co postawić na balkonie?
Balkon w bloku jest przede wszystkim idealnym miejscem na wypicie porannej kawy czy zjedzenie weekendowego śniadania. Aby było to możliwe, trzeba wyposażyć tę przestrzeń w praktyczny stolik i miejsce do siedzenia.
Jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór stolika kawowego, który zawiesza się na poręczy i/lub modelu składanego. Do niego dostawimy proste krzesła, fotel lub ławkę – w zależności od tego, ile miejsc siedzących chcemy stworzyć.
W przypadku większych balkonów warto wziąć pod uwagę kanapę lub narożnik ogrodowy, dzięki którym na świeżym powietrzu będzie można nie tylko zjeść, ale też ułożyć się do popołudniowej drzemki.
Jeśli na balkonie nie pijemy i nie spożywamy posiłków, ale po prostu wypoczywamy w trakcie urlopu lub po pracy, ciekawszym rozwiązaniem może okazać się montaż podwieszanego krzesła brazylijskiego, na którym można lekko się pobujać.
Z kolei hamak na balkon pozwoli wygodnie ułożyć się nawet na popołudniową drzemkę lub oddać się chwilom relaksu z ulubioną książką. Z takiego wyposażenia balkonu na pewno ucieszą się również dzieci. Jeśli wybierzemy hamak ze stelażem, po sezonie możemy przenieść go do domu i trzymać, na przykład, w sypialni.
Jak zadbać o prywatność na balkonie?
Balkon w bloku nie należy do najbardziej ustronnych miejsc, ale możemy łatwo to zmienić z pomocą kilku prostych sztuczek. Pierwsza opcja to naturalna zasłona z roślin pnących. Do jej stworzenia potrzebne będą donice i kratki (pergole), przy których zasadzimy, chociażby winogron. Minusem takiego rozwiązania jest jego sezonowość oraz konieczność dbania o roślinę.
Kolejna opcja to parawan – tekstylny lub drewniany – który osłoni nas nie tylko przed wzrokiem innych mieszkańców osiedla, ale częściowo również przed hałasem.
Parawan można łatwo składać i przesuwać. Nie zajmuje on także zbyt wiele miejsca. Dodatkowo sprawdzi się jako osłona przed wiatrem, promieniowaniem słonecznym i deszczem. Dobrze dobrany może dodać przestrzeni balkonu uroku.
Trzecie dosyć proste rozwiązanie to zasłony, którymi można odgrodzić się nie tylko od sąsiadów, ale również od niepokojących nas owadów.
Tkanina zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się balkonu, ale ogranicza dopływ świeżego powietrza i zaciemnia sąsiednie pomieszczenie, dlatego warto odpowiednio dobrać jej kolor i gęstość. Jasna zasłona z naturalnych, przewiewnych włókien powinna dobrze sprawdzić się w swojej roli i poprawić komfort przebywania na balkonie.
Jak udekorować balkon w bloku?
Kiedy mamy już przyjemną dla bosych stóp podłogę, stolik na kawę, miejsce do siedzenia lub leżenia, a także osłonę przed słońcem i spojrzeniami przechodniów, możemy udekorować swój balkon i odpowiednio go oświetlić.
Niezbędnym elementem dekoracyjnym w takim miejscu powinny być oczywiście rośliny, które upodobnią balkon do ogrodu. Warto pamiętać, że doniczka balkonowa nie musi zajmować miejsca na podłodze. Można postawić ją na parapecie, powiesić na balustradzie czy też zawiesić „pod sufitem”.
Jeśli zaś chodzi o roślinność, dobry wybór stanowić będą kwiaty o zapachu odstraszającym owady lub zioła, które wykorzystamy w trakcie gotowania.
Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać, gdyż rośliny, które chcemy uprawiać na balkonie mogą nie polubić panujących na nim warunków – trzeba dobrać gatunki odpowiednio do poziomu naturalnego oświetlenia tego miejsca, a to zależne jest jego lokalizacji względem kierunków świata.
Ważną kwestią jest też funkcjonalne i ozdobne wykończenie balkonu, w czym istotną rolę odgrywa oświetlenie. Na balkonie można rozwiesić zatem klimatyczne lampki, które wieczorami nadadzą aranżacji nuty romantyzmu.
Dobrze sprawdzą się również ozdobne lampy solarne oraz świece w szkle. Jeśli chodzi o dekoracyjne akcenty, to lepiej ograniczyć je do minimum na tak niewielkiej przestrzeni. Można postawić jednak na przyjemne w dotyku tekstylia, które zwiększą komfort wypoczynku, na przykład puszyste koce czy ozdobne poduszki.
O czym pamiętać urządzając balkon w bloku?
Meblując i dekorując balkon w bloku, musimy trzymać się pewnych zasad. Jeśli jest to przestrzeń nieosłonięta przed słońcem i deszczem, konieczne będzie stosowanie rozwiązań odpornych na czynniki atmosferyczne. O ochronę balkonu można jednak zadbać samodzielnie, choćby z pomocą wspomnianych już rozwiązań, ale także za pomocą markiz czy przeszkleń.
Jeśli na balkon świeci ostre słońce, a deszcz może zacinać na meble, warto pamiętać, że odporne na takie czynniki są elementy wyposażenia wykonane z technorattanu, plastiku i metalu. Drewno również poradzi sobie z promieniowaniem słonecznym i wilgocią, ale będzie potrzebowało częstszych zabiegów konserwacyjnych.
Pamiętajmy również o bezpieczeństwie. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, ustawianie na balkonie krzeseł i innych mebli, które mogą posłużyć jako stopnie, będzie zbyt ryzykowne – chyba że odpowiednio zabezpieczymy je przed przesuwaniem.