Jak ukryć pralko-suszarkę w łazience?

Choć producenci sprzętu AGD prześcigają się w nadawaniu im estetycznego wyglądu, nadal są to urządzenia, które nie do końca wpisują się w najmodniejszy obecnie trend w aranżacji wnętrz, czyli charakteryzujący się oszczędnością formy minimalizm.

Dylemat ten dotyczy również umieszczenia w łazience pralko-suszarki – na szczęście na etapie remontu można ją z łatwością schować lub dyskretnie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Sprawdź, jak to zrobić!

Schowaj pralko-suszarkę w szafce

Jak ukryć pralko-suszarkę w łazience?
Jak ukryć pralko-suszarkę w łazience?

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu pralko-suszarka w ogóle nie będzie widoczna, a Ty nadal będziesz mieć do niej swobodny dostęp. Oczywiście pod warunkiem, że zadbasz o bezkolizyjne otwieranie drzwi szafki i wygodne wkładanie odzieży do bębna (od frontu urządzenia potrzebne jest minimum pół metra wolnej przestrzeni). Co więcej, zastanawiając się nad optymalnym rozmiarem szafki, należy uwzględnić miejsce na przyłącza wodno-kanalizacyjne (około 10 cm) oraz po kilka centymetrów po bokach, żeby ruszająca się podczas wirowania pralko-suszarka nie ocierała się o wnętrze mebla.  

Warunkiem umieszczenia pralko-suszarki w słupku jest również znajdujące się w pobliżu gniazdko elektryczne, z którego w razie awarii łatwo i szybko będzie można wyjąć wtyczkę. Dodatkowo, należy pamiętać o otworach zapewniających odpowiedni przepływ powietrza – w tym celu u dołu szafki wystarczy zrobić otwór wentylacyjny. 

Zamiast kupować gotowy mebel, warto pomyśleć o zamówieniu u stolarza szafki robionej na wymiar, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej w łazience przestrzeni, która często jest na wagę złota. Bardzo praktyczne są sięgające aż do sufitu słupki, w których na dole montuje się pralko-suszarkę (model pod zabudowę znajdziesz między innymi w ofercie marki Electrolux), a na górze półki służące do przechowywania kosza na bieliznę i detergentów do prania, jak również zapasowych ręczników oraz środków czystości. 

Wykorzystaj wnękę

Wnęka łazienkowa wbrew pozorom wcale nie sprawia, że łazienka staje się mniej ustawna. Przeciwnie, świetnie sprawdzi się wkomponowana w nią pralko-suszarka (wymiary tego urządzenia muszą być wówczas dostosowane do wymiarów wnęki). Jeśli wnęka jest szeroka i płytka, można w niej umieścić pralko-suszarkę typu slim mającą 40-45 cm szerokości zamiast standardowych 60 centymetrów.

Z kolei do zapełnienia niszy wąskiej i głębokiej idealne będzie urządzenie ładowane od góry, które ma taki sam kształt, ale odwrotne proporcje. Niewątpliwą zaletą tego drugiego rozwiązania jest brak konieczności pozostawienia 50-60 cm od frontu, jednak trzeba pamiętać, że nad tego typu pralko-suszarką nie można zawiesić szafki ani półek. 

Jeśli wolisz, aby pralka była całkowicie niewidoczna, zamocuj specjalne drzwi, na przykład drewniane żaluzje, które wniosą trochę natury do Twojego wnętrza, a jednocześnie zapewnią konieczny przepływ powietrza. 

Ustaw urządzenie pod blatem

Pralko-suszarkę coraz częściej chowa się także pod blatem, który zwykle stanowi przedłużenie blatu, w który wpuszczona jest umywalka. Widać wówczas tylko front urządzenia, który można ukryć za ozdobną tkaniną wiszącą na zamocowanej od spodu blatu szynie. Taka zasłonka może być dyskretnie wkomponowana w wystrój łazienki lub przeciwnie – stanowić wyrazisty akcent dekoracyjny. 

Sam blat nie tylko skrywa pralko-suszarkę, ale także umożliwia wygodne przechowywanie kosmetyków służących do codziennej pielęgnacji. Równie dobrze można na nim postawić tworzące nastrój akcesoria, takie jak zapachowe świeczki lub sztuczne roślinki doniczkowe. 

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl