Jak ukryć pralko-suszarkę w łazience?

Choć producenci sprzętu AGD prześcigają się w nadawaniu im estetycznego wyglądu, nadal są to urządzenia, które nie do końca wpisują się w najmodniejszy obecnie trend w aranżacji wnętrz, czyli charakteryzujący się oszczędnością formy minimalizm.

Dylemat ten dotyczy również umieszczenia w łazience pralko-suszarki – na szczęście na etapie remontu można ją z łatwością schować lub dyskretnie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Sprawdź, jak to zrobić!

Schowaj pralko-suszarkę w szafce

Jak ukryć pralko-suszarkę w łazience?
Jak ukryć pralko-suszarkę w łazience?

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu pralko-suszarka w ogóle nie będzie widoczna, a Ty nadal będziesz mieć do niej swobodny dostęp. Oczywiście pod warunkiem, że zadbasz o bezkolizyjne otwieranie drzwi szafki i wygodne wkładanie odzieży do bębna (od frontu urządzenia potrzebne jest minimum pół metra wolnej przestrzeni). Co więcej, zastanawiając się nad optymalnym rozmiarem szafki, należy uwzględnić miejsce na przyłącza wodno-kanalizacyjne (około 10 cm) oraz po kilka centymetrów po bokach, żeby ruszająca się podczas wirowania pralko-suszarka nie ocierała się o wnętrze mebla.  

Warunkiem umieszczenia pralko-suszarki w słupku jest również znajdujące się w pobliżu gniazdko elektryczne, z którego w razie awarii łatwo i szybko będzie można wyjąć wtyczkę. Dodatkowo, należy pamiętać o otworach zapewniających odpowiedni przepływ powietrza – w tym celu u dołu szafki wystarczy zrobić otwór wentylacyjny. 

Zamiast kupować gotowy mebel, warto pomyśleć o zamówieniu u stolarza szafki robionej na wymiar, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej w łazience przestrzeni, która często jest na wagę złota. Bardzo praktyczne są sięgające aż do sufitu słupki, w których na dole montuje się pralko-suszarkę (model pod zabudowę znajdziesz między innymi w ofercie marki Electrolux), a na górze półki służące do przechowywania kosza na bieliznę i detergentów do prania, jak również zapasowych ręczników oraz środków czystości. 

Wykorzystaj wnękę

Wnęka łazienkowa wbrew pozorom wcale nie sprawia, że łazienka staje się mniej ustawna. Przeciwnie, świetnie sprawdzi się wkomponowana w nią pralko-suszarka (wymiary tego urządzenia muszą być wówczas dostosowane do wymiarów wnęki). Jeśli wnęka jest szeroka i płytka, można w niej umieścić pralko-suszarkę typu slim mającą 40-45 cm szerokości zamiast standardowych 60 centymetrów.

Z kolei do zapełnienia niszy wąskiej i głębokiej idealne będzie urządzenie ładowane od góry, które ma taki sam kształt, ale odwrotne proporcje. Niewątpliwą zaletą tego drugiego rozwiązania jest brak konieczności pozostawienia 50-60 cm od frontu, jednak trzeba pamiętać, że nad tego typu pralko-suszarką nie można zawiesić szafki ani półek. 

Jeśli wolisz, aby pralka była całkowicie niewidoczna, zamocuj specjalne drzwi, na przykład drewniane żaluzje, które wniosą trochę natury do Twojego wnętrza, a jednocześnie zapewnią konieczny przepływ powietrza. 

Ustaw urządzenie pod blatem

Pralko-suszarkę coraz częściej chowa się także pod blatem, który zwykle stanowi przedłużenie blatu, w który wpuszczona jest umywalka. Widać wówczas tylko front urządzenia, który można ukryć za ozdobną tkaniną wiszącą na zamocowanej od spodu blatu szynie. Taka zasłonka może być dyskretnie wkomponowana w wystrój łazienki lub przeciwnie – stanowić wyrazisty akcent dekoracyjny. 

Sam blat nie tylko skrywa pralko-suszarkę, ale także umożliwia wygodne przechowywanie kosmetyków służących do codziennej pielęgnacji. Równie dobrze można na nim postawić tworzące nastrój akcesoria, takie jak zapachowe świeczki lub sztuczne roślinki doniczkowe. 

Redakcja portalu TBS24.pl