Segregacja odpadów jest wyjątkowo ważna dla naszego środowiska. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę i wprowadza do swojej codzienności praktykę segregowania śmieci. Zdarza się jednak, że pomimo szczerych chęci, popełniamy błędy, które wynikają z nieświadomości odnośnie zasad prawidłowej segregacji.
Czasami też nie zdajemy sobie sprawy z wyjątkowo pomocnych możliwości, które znacząco upraszczają proces segregacji. Jak ułatwić sobie życie, a zarazem postępować z korzyścią dla środowiska? Podpowiadamy!
Po co segregować śmieci?
Choć jest to już powszechna wiedza, zdarza się, że to pytanie pada z ust sceptyków. Spieszymy z wyjaśnieniem! Segregacja śmieci to podstawa do ponownego wykorzystania wielu rodzajów odpadów.
Innymi słowy, ta istotna praktyka daje szansę na ponowne wykorzystanie określonych surowców, które dzięki naszym odpowiedzialnym decyzjom nie marnują się, a wracają do obiegu, zmniejszając dzięki temu skalę produkcji nowych surowców oraz nadmiar odpadów zalegających na naszej planecie. W pełni wartościowymi surowcami jest metal, plastik, szkło oraz papier. Pod warunkiem jednak, że są posegregowane.
Decyzja o segregacji danego przedmiotu wykonanego z wyżej wspomnianych surowców jest więc pośrednio decyzją o tym, czy gdzieś na świecie będzie leżał jako odpad, czy zostanie ponownie wykorzystany. To odpowiedzialna decyzja, od której uzależnione są losy świata, czystość naszego środowiska, a więc wód i lądu.
Stawiając na segregację, chronimy Ziemię, zmniejszając stopień wykorzystania jej zasobów naturalnych oraz poziom zużycia energii elektrycznej. Warto także wspomnieć o istotnym czynniku, jakim jest oszczędność pieniędzy.
Segregując śmieci, zapłacimy bowiem mniej niż za wywóz odpadów zmieszanych. Warto nauczyć tej praktyki już najmłodszych, dzięki czemu w przyszłości będą podejmowali odpowiedzialne decyzje, uwzględniając nie tylko swoją wygodę, ale dobro ogólne.
Top 3 pomocne wskazówki w segregacji śmieci
Chcąc ułatwić sobie codzienne praktykowanie segregacji śmieci, warto postawić na kilka pomocnych rozwiązań. Przede wszystkim – kolorowe pojemniki na śmieci. Ale czy wyobrażacie sobie, jak dużo trzeba mieć przestrzeni w domu, aby pomieścić kilka pełnowymiarowych koszy na śmieci?
Rozwiązaniem może okazać się system mniejszych pojemników możliwy do trwałego zamontowania w szafce. Spośród wielu tego typu rozwiązań dostępnych na rynku każdy znajdzie dla siebie odpowiedni wymiar oraz konfigurację.
Równie istotne są same worki na śmieci odpowiadające kolorystycznie rodzajowi odpadów.
Bardzo pomocną wskazówką okaże się również zakup odpowiednich naklejek wskazujących na charakter danego pojemnika, lub sporządzenie ich samemu. Nie musimy wówczas kupować nowych koszy na śmieci, a użyć pojemników np. po kostkach do zmywarki i odpowiednio je oznaczyć.
Częste błędy w segregacji śmieci
Jednym z najczęstszych błędów w segregacji odpadów jest wyrzucanie surowców takich jak porcelana czy kryształ do pojemników na szkło. Pamiętajmy, do tych koszy wyrzucamy wyłącznie szklane butelki oraz słoiki – pojemniki po żywności i napojach. Nawet szklanki powinniśmy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
Wiele osób ma także problem z odpowiednim segregowaniem mięsa oraz kości, wyrzucając je do pojemników BIO. To duży błąd. Do tych pojemników wyrzucamy wyłącznie odpady roślinne.
Pamiętajmy także o paragonach sklepowych, których nie powinniśmy wyrzucać do pojemników na papier. Są to bowiem odpady wykonane z papieru, którego nie poddaje się recyklingowi. Paragony powinniśmy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.