Jak samodzielnie podłączyć gniazdko elektryczne?

Wymiana gniazdka elektrycznego nie musi być skomplikowana. Należy jednak stosować się do zasad, które ułatwią pracę i uczynią ją bezpieczną, a także wyposażyć się w niezbędne akcesoria.

Przed rozpoczęciem pracy

Pierwszym krokiem, bez którego nie można zabierać się za majsterkowanie w instalacji elektrycznej, jest odłączenie prądu w celach bezpieczeństwa. W starszym budownictwie za odłączanie instalacji odpowiadają konkretne bezpieczniki. W nowszym na tablicy bezpieczników znajduje się prosty wyłącznik. Kolejnym krokiem poprzedzającym samodzielną wymianę bądź instalację gniazdka jest użycie próbnika napięcia.

Najprostszy model przypomina płaski śrubokręt z przezroczystą rączką. Obecna w niej neonówka (rodzaju elektrycznego źródła światła) informuje nas, czy w danym miejscu znajduje się napięcie.

Jak samodzielnie podłączyć gniazdko elektryczne

Wkładamy jeden koniec próbnika do jednego z otworów gniazdka, a drugi koniec przytrzymujemy kciukiem. Czynność powtarzamy z drugim otworem, ponieważ w podłączonym gniazdku napięcie jest tylko w jednym otworze (przewód fazowy L), a drugi ma przewód neutralny N.

Jeśli przyrząd wykryje napięcie, neonówka zaświeci się. Kiedy nie wykryjemy napięcia w żadnym z otworów, czyli kiedy próbnik się nie zaświeci, możemy spokojnie przystąpić do pracy.

Rodzaje gniazdek

Wyróżniamy dwa rodzaje gniazdek elektrycznych. Pierwszy z nich to gniazdka starego typu, bez uziemienia, które mają przewód fazowy (faza) i neutralny (zero). Drugi rodzaj to nowy typ z uziemieniem, czyli z bolcem, który ma przewody: czarny lub brązowy (napięciowy), niebieski (zerowy) oraz żółto-zielony (uziemiający).

Wymiana gniazdka elektrycznego krok po kroku

Odkręcamy obudowę starego gniazdka oraz wkręty mocujące je w puszce. Następnie należy sprawdzić, w jaki sposób są podłączone przewody z instalacji do przewodów w naszym gniazdku. By odłączyć przewody, trzeba użyć zacisku z tyłu lub odkręcić śrubki po bokach.

Jeżeli natomiast montujemy gniazdko w nowym domu, niezbędne jest wykucie w ścianie dziury na puszkę elektryczną.

Do otworu wkładamy kabel, a całość łączymy kostką.

Montaż gniazdka

Jeżeli mamy już nową lub starą puszkę elektryczną z podłączonymi do niej kablami, przystępujemy bezpośrednio do montażu gniazdka. Kabel uziemiający (żółto-zielony) podpinamy do bolca, natomiast przewód zerowy i napięciowy instalujemy do wtyków.

Następnie przy pomocy śrubokrętu należy założyć specjalną osłonę zabezpieczającą. Gniazdko podwójne z uziemieniem podłączamy tak samo jak pojedyncze oraz gniazdko bez uziemienia. Trzeba tylko pamiętać o właściwym podłączeniu przewodu fazowego i neutralnego.

Po ponownym włączeniu prądu sprawdzamy próbnikiem, czy wszystko się powiodło. Napięcie na powierzchni bolca uziemiającego powinno zawsze mieć potencjał 0 V. Jeżeli w tym miejscu wykryjemy napięcie, jest to znak, że w instalacji dzieje się coś niedobrego.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl