Jak duży powinien być salon w domu lub w mieszkaniu?

Ocena właściwego rozmiaru salonu może być dla wielu osób dość kontrowersyjna. Istniejącego pomieszczenia nie da się bowiem zmniejszyć lub powiększyć.

Co gorsza, jego remont jest przedsięwzięciem, na które nie każdego stać.

Mimo to warto wziąć sobie te uwagi do serca, gdyż mogą być one istotne przy projektowaniu lub zakupie nowego domu bądź mieszkania.

Duży salon = duże problemy

Jak duży powinien być salon w domu lub w mieszkaniu
Jak duży powinien być salon w domu lub w mieszkaniu

Posiadanie dużego salonu to spory komfort, ale też konieczność ponoszenia dużych kosztów związanych z jego remontem, eksploatacją lub ogrzewaniem. Mały, funkcjonalny salon powinien mieć metraż wynoszący co najmniej 15 metrów kwadratowych.

Jest to wystarczająco dużo, by móc zaaranżować pomieszczenie w układzie klasycznym, w którym sofa umieszczona tuż przy stole znajduje się naprzeciwko telewizora.

Jak duży powinien być salon?

Na optymalny rozmiar salonu, wpływ ma co najmniej kilka czynników, w tym:

  • Obecność dzieci – co prawda salon nie jest pomieszczeniem przeznaczonym dla dzieci, ale warto czasami zaaranżować w nim przestrzeń przeznaczoną tylko dla nich. To z kolei oznacza konieczność wygospodarowania około 4 – 5 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Problem ten mają zwłaszcza te osoby, które nie mogą wydzielić dzieciom odrębnego pokoju.
  • Wyposażenie – układ “stół + fotele + sofa + TV”odchodzi powoli w niebyt. Salon w domu jest coraz częściej podzielony na kilka stref, z których jedna służy np. do czytania, inna do rozmów z gośćmi, a jeszcze inna do oglądania TV. Takie rozwiązanie niesie ze sobą konieczność wygospodarowania nawet 10 dodatkowych metrów kwadratowych i zaaranżowania odrębnych układów oświetlenia.
  • Przekątna ekranu – rozmiar ekranu TV jest wprost proporcjonalny do powierzchni pokoju. Tą starą zasadę można nieco skompensować umieszczeniem TV w rogu pokoju, ale takie rozwiązanie może skutecznie utrudnić odbiór treści multimedialnych z ukośnie ustawionej względem TV sofy.
  • Ciągi komunikacyjne – ważną kwestią pozostaje utrzymanie odpowiednich ciągów komunikacyjnych wewnątrz salonu. Im jest ich więcej, tym większe pomieszczenie warto mieć. W klasycznie urządzonych salonach istniał jeden ciąg. Dziś połączenie stołu i foteli jest często wyspą, wokół której znajdują się co najmniej dwa takie ciągi. Jeśli w salonie są wydzielone dodatkowe strefy, to liczba tych ciągów znacząco wzrasta.

Jak zaaranżować salon w domu lub w mieszkaniu? Odpowiedź jest prosta: z głową!

Nowoczesne i odpowiednio usytuowane meble dostępne np. w sklepie Akord mogą zaoszczędzić nawet kilka metrów kwadratowych przestrzeni – https://sklep.akord.net.pl/. Dlatego zaaranżowanie nawet małego, kilkunastometrowego salonu ma jak najbardziej sens.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl