Ile kosztuje dom szkieletowy? Czy budowa domu szkieletowego jest tańsza od murowanego?

Wybór odpowiedniej technologii budowy domu jednorodzinnego jest rzeczą kluczową. Inwestorzy decydują się na budowę domu w technologii szkieletowej głównie z uwagi na ich energooszczędność i potencjalnie niski koszt budowy.

W praktyce koszt budowy domu szkieletowego często jest wyższy od kosztu budowy domu murowanego.

Na całkowitą cenę budowy domu na wpływ m.in.:

  1. Projekt budynku. Budowa domu na planie prostokąta, o nieskomplikowanej bryle i dachu dwuspadowym będzie tańsza od budowy domu z wieloma załamaniami i dachem wielospadowym niezależnie od wybranej technologii.
  2. Sposób budowy. Koszt budowy systemem zleconym będzie niższy od kosztu budowy za pomocą jednej firmy budowlanej.
  3. Koszt materiałów budowlanych. Ich wysokość zależy od wybranej technologii.

Na koszty wpływają także warunki gruntowe na naszej działce, sposób posadowienia budynku (ławy fundamentowe lub płyta fundamentowa), lokalizacja, czas budowy, wybór systemu ogrzewania i wentylacji, a nawet nasze zdolności negocjacyjne.

Wynika z tego, że wybór samej technologii nie wpływa w dużej mierze na całkowity koszt budowy naszego domu. Wybudowanie domu do stanu surowego zamkniętego wynosi ok. 1500 – 2500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej, natomiast wybudowanie domu do stanu deweloperskiego od 3000 do 4000 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej niezależnie od wybranej technologii.

Jak obniżyć koszty budowy domu szkieletowego?

domy-szkieletowe

  • Dom szkieletowy waży mniej od domu murowanego, dzięki czemu można przygotować tańsze fundamenty. Porozmawiaj o tym z projektantem i firmą wykonawczą.
  • W porozumieniu z projektantem i firmą wykonawczą wybierz optymalny ekonomicznie przekrój ścian. Uwaga: niektóre firmy budowlane oferują niepoprawne rozwiązania, które mogą narazić inwestora na straty finansowe!

„Podczas budowy domu należy zminimalizować ryzyko dostania się wilgoci do środka przegrody. Wilgoć może dostać od wewnątrz i od zewnątrz, a jednym z rozwiązań jest użycie materiałów o wyższym Sd po stronie wewnętrznej i niższym Sd po stronie zewnętrznej przegrody, aby para wodna bez problemu opuściła przegrodę.

Wilgoć może także się pojawić, jeżeli część przegrody osiągnie temperaturę punktu rosy. Dobór materiałów nie jest prosty, a wykonawca powinien użyć materiałów budowlanych o parametrach wynikających z projektu. ” – twierdzi Sławomir Zając, pokazując 2 przykładowe przekroje ścian.

  • Największe oszczędności dotyczą samego projektu. Wybudowanie mniejszego lub mniej skomplikowanego domu, rezygnacja z garażu, uproszczenie konstrukcji, rezygnacja z drogich rozwiązań to znaczne obniżenie kosztów budowy.

Czy dom szkieletowy jest energooszczędny?

Technologia budowy domu nie ma wpływu na wysokość kosztów eksploatacyjnych. Dom murowany, szkieletowy lub z bali może mieć zarówno niskie, jak i wysokie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. O tym, jakie zapotrzebowanie będzie miał przyszły budynek, mówi projekt budynku:

„Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego każdy nowo powstający dom musi posiadać projektowaną charakterystykę energetyczną domu (PCHE). Prawidłowo (!) wykonana charakterystyka pozwala dość dokładnie obliczyć ilość potrzebnej energii do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Projektowana charakterystyka energetyczna uwzględnia położenie budynku w konkretnej strefie klimatycznej, położenie względem stron świata, stopień osłonięcia budynku i dzięki niej można dobrać odpowiednią izolację i zoptymalizować dom już podczas prac projektowych. „, pisze Sławomir Zając.

Koszty ogrzewania zależą także od:

  • Kubatury ogrzewanych pomieszczeń.
  • Grubości termoizolacji ścian, dachu, fundamentów.
  • Liczby mieszkańców
  • Nasłonecznienia i lokalizacji.

Planujesz budowę domu szkieletowego? Dowiedz się, jaki będzie całkowity koszt budowy (włącznie z fundamentami) i jego zapotrzebowanie na energię. W wielu przypadkach koszty budowy i koszty eksploatacyjne będą podobne lub nawet wyższe niż przy domu murowany.

Wybierz dom szkieletowy,  jeżeli zależy ci na krótkim czasie budowy, który jest 3-4 miesiące krótszy od budowy domu murowanego.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl