Fotel wypoczynkowy – co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Teoretycznie wybór fotela nie wydaje się niczym szczególnie trudnym. Żeby jednak wybrać dokładnie taki model, który sprosta wszystkim stawianym przed nim wymaganiom, warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami.

Ważny jest materiał, z którego wykonano fotel, sposób jego czyszczenia, wygoda, rozmiary, czy wygląd. Jak więc wybrać fotel idealny? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?

jak-fotel-wypoczynkowy

Fotel wypoczynkowy, jak sama nazwa wskazuje, powinien służyć do odpoczynku. To na nim najczęściej planuje się spędzać leniwe wieczory przed telewizorem, czy w towarzystwie książki i filiżanki ulubionej kawy.

Aby był on wygodny, powinien mieć odpowiednie rozmiary. Na wygodę ma wpływ także materiał jego wykonania, a przede wszystkim miękkość. To, z czego fotel został wykonany, ważne jest także pod kątem utrzymania go w czystości.

Większość foteli wybieranych do salonu jest pokrytych tkaniną – dobrze jest jeszcze przed zakupem przemyśleć sposób jej prania, a także kolor. Oczywiste jest, że ciemniejsze odcienie materiału dłużej zachowają swój idealny wygląd, podczas gdy jaśniejsze będą bardziej podatne na zaplamienie.

Poza samą wygodą i sposobem czyszczenia przy wyborze fotela idealnego ważny jest także jego wygląd. Po pierwsze – powinien on podobać się swojemu właścicielowi, aby ten mógł z przyjemnością spędzać na nim swój czas. Po drugie – wizualnie fotel powinien pasować do wnętrza, w którym się znajduje.

Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli

Fotel uszak to dość tradycyjny model. Nazywa się go tak ze względu na jego charakterystyczne podłokietniki, które mogą na pierwszy rzut oka przypominać duże, widoczne z daleka uszy. Ich obecność nie jest jednak wyłącznie dekoracyjna – możliwość podparcia na nich rąk jest po prostu wygodna.

Fotel kubełkowy to idea zapożyczona z samochodów rajdowych. Fotele o takiej konstrukcji odpowiadały za wygodę kierowcy, ale także jego bezpieczeństwo. Nazwa nie pojawia się tutaj bez powodu – siedziszko fotela opracowane jest tak, żeby swoim kształtem przypominało niezbyt głęboki kubek.

Fotel uszak z pewnością jest modelem wygodnym ze względu na możliwość podparcia rąk, natomiast fotel kubełkowy gwarantuje niezwykłą wygodę siedzenia.

Fotel bujany to absolutnie ponadczasowy model. Najczęściej spotyka się go w wersji plecionej, która przywodzi na myśl zwyczaje pań z minionego wieku, które na tarasie czytały książkę w takich właśnie siedziskach. Możliwość bujania jest absolutnie niezastąpiona.

Jeśli model taki wzbogacony jest dodatkowo o podłokietniki i odpowiednio wyprofilowane siedzisko, z pewnością można będzie spędzać na nim całe godziny wolnego czasu.

Jakie wymiary powinien mieć fotel?

Wymiary fotela przekładają się bezpośrednio na wygodę jego użytkowania. Ważne są przede wszystkim wymiary siedziska. Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 40 cm, chociaż oczywiste jest, że im więcej, tym wygodniej.

Za najbardziej wygodne fotele uważa się te, których głębokość siedziska to ponad 50 cm. Nieobojętna jest także szerokość fotela. Aby można się było wygodnie w nim zmieścić, powinna ona wynosić co najmniej 50 cm, podobnie jak głębokość.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę wysokość oparcia fotela. Choć w większości modeli jest ona dość duża i nie trzeba się nad nią bardziej dogłębnie zastanawiać, jeśli nie wyniesie ona przynajmniej 70 cm, może ona nie zapewniać odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa i zmęczonych po całym dniu ciężkiej pracy pleców.

Na rozmiar fotela szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby o nieregularnych kształtach. Ludzie wyjątkowo wysocy lub ze sporą nadwagą dla własnej wygody powinni wybrać fotel przystosowany do używania przez takie właśnie osoby.

Fotel do salonu – jaki materiał obicia wybrać?

Najpopularniejsze materiały obicia foteli to len i bawełna. Naturalne tkaniny zapewniają odpowiednie przepuszczanie powietrza, dzięki czemu nawet w najbardziej upalny dzień nie trzeba martwić się dokuczliwym gorącem podczas siedzenia na fotelu.

Niestety tkaniny mają jedną wadę – nie zawsze są one łatwe do wyczyszczenia. Bawełna w jasnym kolorze może być podatna na zaplamienia. W domu, w którym mieszkają dzieci, radzi się wybierać materiały, które będą łatwiejsze do utrzymania w czystości. Dobrym rozwiązaniem może być także stosowanie narzuty ochronnej, lub wybranie ciemniejszych odcieni obicia.

Często spotyka się także fotele wykonywane z naturalnej lub ekologicznej skóry. Skóra naturalna ma jedną niepodważalną zaletę – jest piękna i bardzo trwała. Nawet po latach użytkowania fotel taki wciąż będzie wyglądał rewelacyjnie, a w dodatku wprowadzi do mieszkania tradycyjny charakter.

Niestety w przypadku skóry, a szczególnie jej ekologicznego odpowiednika, w upalne dni fotel może nie przepuszczać odpowiedniej ilości powietrza. Warto jednak wziąć go pod uwagę wówczas, gdy najważniejsze jest łatwe utrzymanie go w czystości.

Wystarczy przetrzeć go zwykłą szmatką z odrobiną detergentu, a naturalną skórę pielęgnować przeznaczonymi do tego preparatami.

Na jaki fotel się zdecydować – tradycyjny czy nowoczesny?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki fotel sprawdzi się najlepiej w danym rodzaju wnętrza. Z pewnością dobrą wskazówką będzie już stworzona aranżacja pomieszczenia. W tych, w których motywem przewodnim jest nowoczesny minimalizm, lepiej wyglądać będzie fotel w śmiałych kolorach, które niekoniecznie nawiązują do klasycznych trendów.

Jeśli jednak wnętrze salonu czy innego pomieszczenia zdominowane jest przez klasyczne dodatki, charakteru dodać może mu fotel wykonany z naturalnej skóry, który już w minionym wieku uznawany był za najwyższy poziom klasy i stylu.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl