upadłość TBS

#3077

ru77
Participant

Witam.
Do niedawna byłem najemcą i partycypantem lokalu w OTBS w Gdańsku,
31.07.2012 złożyłem wypowiedzenie umowy najmu oraz partycypacji i zobowiązałem się do zwolnienia lokalu do 31.12.2012. W między czasie na początku sierpnia do sądu złożony został wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Sąd upadłość ogłosił w listopadzie i 10.12. wyrok został obwieszczony w Monitorze Sądowym.
Lokal opróżniłem 28.12.2012 i zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem do 31.01.2013 powinien nastąpić zwrot wpłaconej kaucji oraz do 31.12.2013 partycypacji.
Zwrot kaucji nie nastąpił, w związku z czym skontaktowałem się z wyznaczonym przez sąd nadzorcą. Ten poinformował mnie, że ta wierzytelność musi być zgłoszona do sędziego – komisarza w terminie trzech miesięcy. Jednak wydaje mi się, że wprowadzono mnie w błąd, Ponieważ wierzytelność stała się wymagalna po ogłoszeniu upadłości i powinna być regulowana na bieżąco.
Proszę o informację czy zarządca udzielił mi prawdziwych informacji i czy faktycznie na pieniądze z kaucji i partycypacji mam czekać do czasu zawarcia układu, czy mogę jakimiś krokami prawnymi przyśpieszyć odzyskanie pieniędzy. Mimo wszystko zamierzam wierzytelności zgłosić do sędziego – komisarza celem zabezpieczenia swoich roszczeń.