paragraf 4 umowy najmu – przeniesienie obowiazku splaty kredytu na najemce

#4650

Anonim

Witam,

chciąłbym się spytac czy ktoś z Was wie jak interpretować taki paragraf w umowie:

„Wynajmujący informuje, że w związku z prawnym zabezpieczeniem spłaty kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie na sfinansowanie przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, w którym usytuowany jest lokal określony w § 1 umowy (umowa kredytu nr: Leśnica V -11999751/14/2009 z dnia 30 marca 2009 r.), w formie przelewu (przeniesienia) wierzytelności powstałej z tytułu należnych rocznych czynszów z kredytowanej nieruchomości (art.509-518 k.c.), w sytuacji konieczności skorzystania z tego zabezpieczenia, Bank Gospodarstwa Krajowego, może zwrócić się bezpośrednio do Najemcy z wezwaniem dokonywania comiesięcznych spłat kredytu, który stanowi jeden ze składników czynszu za lokal, na rachunek wskazany przez BGK.”

Rozumiem że BGK dał kredyt TBSowi na budowę. Kredyt jest częścią czynszu (na forum znalazłem że około 65%). Z powyższego tekstu rozumiem że jakby TBS nie spłacał BGK kredytu, ten może zwrócić się do najemców o spłatę kredytu.

Pytania jakie mnie nurtują:
1) czy spłaty kredytu sa w tej samej wysokości co były wcześniej – czyli dalej czynsz by nie wzrósł, po prostu czesć kredytową spłacałbym prosto do BGK?
2) rozumiem że na najemcy potencjalnie może ciążyć spłata kredytu do wysokości proporcjonalnej do cześci jaką stanowi mieszkanie?
3) czy słyszał ktoś o tym aby taka sytuacja zaszła do tej pory w Polsce?

Pozdrawiam,
Adam