odp

#5407

Anonim

Plomba na liczniku to jakby zabezpieczenie przed kradzieżą. Nie jest ona wymagana jednakże lepiej żeby się na wodomierzu znajdowała.
TBS zrobi tak, żeby było jak najmniej problemu a różnice z wodomierza głównego i tak musi rozliczyć. Niemniej jednak różnica w ilości 10% jest już niepokojąca. Norma (oprócz tej co mówią o niej przepisy) to jest jakieś 3-7%. Wtedy można powiedzieć, że różnica jest w normie.
Powyżej 7% to trzeba było by się temu bliżej przyjrzeć, zacząć np od sprawdzenia legalizacji wodomierzy. Na wodomierzu zazwyczaj nabita jest plomba legalizacyjna lub rok produkcji. Jeżeli jest starszy niż 5 lat wodomierze należy wymienić bo przyczyniają się w dużym stopniu do zakłamywania wskazań. Powstaje wtedy większa różnica ale kosztem wykazanego mniejszego zużycia na poszczególnych wodomierzach. Jeżeli wodomierze macie na klatce schodowej to w łatwy sposób można sprawdzić czy np nie ma gdzieś przecieku na spłuczce – jak nie ma nikogo w mieszkaniu to zakręcić dopływ wody na 10s i odkręcić. Jeżeli wodomierz się zacznie kręcić i dobierać wodę oznaczać to będzie ewidentny przeciek. Z takimi przeciekami niestety sprawa wygląda tak, że generalnie w 95% nie wskażą one zużycia na wodomierzu lokalowym a wskażą je na wodomierzu głównym. Natomiast jeżeli macie wodomierze zainstalowane po mieszkaniach to przeciek można tylko dostrzec wizualnie przez TBS.
Jeżeli wodomierze macie zainstalowane w mieszkaniach, problemem może być również czas odczytu wskazań wodomierzy, niedostępność lokatorów i przekazywanie wskazań telefonicznie. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku (ale tylko jak nie ma dostępu do wodomierzy są wodomierze z systemem radiowym).
Innym czynnikiem zwiększającym ilość powstających różnic jest sam wodomierz i sposób jego montażu. Przeważnie wodomierze montowane są w pionie obniżając klasę dokładności wodomierza. Jak się przyjrzysz powinno być na nim oznaczenie A-V B-H lub B-V B-H myślę że o klasie C to nie ma co pisać (klasę C w większości przypadków posiadają wodomierze główne a słyszałem już, że niektóre przedsiębiorstwa wod-kan. montują wodomierze klasy). Drugie oznaczenie jest o tyle lepsze, że nie ma przy nim znaczenia czy wodomierz jest zainstalowany w poziomie czy w pionie, ma taką samą klasę dokładności i są to najczęściej wodomierze mokrobieżne – takie w których widać wodę – może już są takie w których nie widać. I tutaj drobna sugestia – nie ma co inwestować w wodomierze dokładniejsze niż klasy B, bo ubytki będą też na klasie C, może minimalnie mniejsze ale zawsze kosztem zużycia.
To są najczęstsze przyczyny powstawania różnic. Jeżeli wszystkie się wyeliminuje jak pisałem różnice powinny być na poziomie 5-7%. Może być trochę mniej ale na pewno nie ujemnie jak wskazują normy +-. Jeżeli pomimo wyeliminowania wszystkich ujemnych czynników różnice są nadal duże przyczyny należy szukać w wodomierzu głównym. On tak samo jak wodomierze lokalowe podlega 5-letniej legalizacji. Zaznaczyć należy, że pomimo tego, że wodomierz posiada legalizację zdarzają się przypadki, że wodomierze takie przekłamują wskazania. Najprostszym sposobem jest zamontowanie wodomierza – podlicznika zaraz za wodomierzem głównym i porównanie zużycia. Ważne aby wodomierz był tej samej klasy dokładności lub jak najbardziej zbliżonej. Jeżeli różnice będą znaczne wodomierze poddaje się ekspertyzie.

W razie pytań pisz 😉