Co wtedy, gdy odziedziczy się tylko część mieszkania?

#3681

Anonim

Sprawdziłam w umowie – otóż najemca jest zobowiązany zgłosić TBSowi uzyskanie praw do innego lokalu. Nie ma jednak w owej umowie informacji co się stanie wtedy, gdy ktoś nabędzie praw do innego lokalu (nie ma żadnej wzmianki ani o „eksmisji”, ani o podwyższeniu czynszu).

I tu pojawia się kolejna kwestia. Bo czasami można mieć prawa do innego lokalu, ale w nim nie mieszkać i nie używać, bo mieszka tam ktoś inny z rodziny.

Przykład:
Zmarła matka dwóch dorosłych córek, która była właścicielką mieszkania własnościowego. Obie córki dziedziczą po 1/2 własnościowego mieszkania i obie zadeklarowały w sądzie, że przyjmują spadek.

Jedna z sióstr postanawia zamieszkać w odziedziczonym mieszkaniu. Drugiej siostrze (zamieszkującej w TBSie) należy się 1/2 mieszkania, ale nie egzekwuje swoich praw, bo chce żeby jej siostra spokojnie sobie tam mieszkała bez spłacania jej.

No i teraz pytanie za 100 punktów – czy siostra mieszkająca w TBSie, która odziedziczyła 1/2 mieszkania, ale z niego nie korzysta, powinna zgłosić ten fakt do TBSu?

Co to w ogóle znaczy, że nabywa się prawa do lokalu ? (Czy wystarczy sam fakt dziedziczenia, czy trzeba jeszcze wpisać siebie jako współwłaściciela do ksiąg wieczystych?)

Pytania może szczegółowe, ale odpowiedzi będą przydatne dla osób, które znajdą się w takiej sytuacji.