Warstwa osłonowa ścian trójwarstwowych powinna skutecznie zabezpieczać mur i termoizolację, a także estetycznie się prezentować. Murowana ścianka elewacyjna z cegieł klinkierowych dobrze spełnia te funkcje. Co warto wiedzieć o warstwie elewacyjnej w ścianach trzywarstwowych?
Funkcje warstwy osłonowej ścian trójwarstwowych
W ścianach trójwarstwowych mur i ocieplenie pełnią te same zadania, co w przegrodach z dwiema warstwami. Mogą być również zbudowane z identycznych materiałów. Tym, co wyróżnia ściany trójwarstwowe, jest murowana elewacja. Zadaniem warstwy osłonowej jest ochrona muru i izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi i niszczącym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.
Dlatego tak ważne jest, aby powstała z materiałów trwałych i wytrzymałych, których nie trzeba odnawiać co kilka lat. Częstym wyborem w tym przypadku są cegły klinkierowe, które tworzą elewację nie tylko odporną, ale również atrakcyjną wizualnie. Klinkier elewacyjny w wielu kolorach i wykończeniach ma w swojej ofercie np. firma Wienerberger. Jest on produkowany pod marką Terca.
Elewacja z klinkieru ‒ o czym warto pamiętać?
Elewację z cegieł klinkierowych można wykonać na ścianach z ociepleniem ze styropianu lub wełny mineralnej. Decydując się na wełnę mineralną, należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny powietrznej o szerokości 2‒4 cm. Taki zabieg pozwoli na efektywną wentylację i odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku, nie doprowadzając przy tym do zawilgocenia wełny.
Jedną z ważniejszych zasad przy stawianiu ściany elewacyjnej z cegieł klinkierowych jest konieczność mieszania cegieł z różnych opakowań czy palet. Poszczególne partie klinkieru mogą się od siebie różnić odcieniem ‒ ich mieszanie sprawi, że będzie to niezauważalne na wymurowanej ścianie.
Układanie elewacji z cegły klinkierowej
Murowanie cegły klinkierowej zawsze rozpoczynamy od narożników ścian. Najlepiej w narożach ułożyć schodkowo 5 warstw cegieł, dokładnie wypoziomować, a następnie wymurować przestrzeń między dwoma narożnikami. Do murowania cegieł klinkierowych stosuje się zaprawę murarską przeznaczoną do klinkieru, którą należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta.
Podczas murowania warto pamiętać o usuwaniu nadmiaru zaprawy ze spoin. Na końcu należy oczyścić ścianę z wszelkich zabrudzeń suchą szczotką.
Po wymurowaniu elewacji klinkierowej należy odczekać co najmniej kilka dni, aż mur wyschnie, a dopiero później rozpocząć fugowanie. W tym celu stosuje się specjalną fugę do klinkieru ‒ jest ona dostępna w wielu kolorach, które łatwo dopasować do barw klinkieru. Fugowanie muru z cegieł klinkierowych nie powinno być wykonywane metodą szlamowania, gdyż trwale zabrudzi to elewację. Poprawne fugowanie polega na wciskaniu zaprawy między szczeliny przy pomocy szpachelki do fugowania.
Masa powinna lekko wystawać ze szczeliny ‒ zbieramy ją szpachelką, dobrze wygładzamy i dociskamy. Najpierw należy wykonać spoinowanie pionowe, a następnie poziome. Po fugowaniu ścianę elewacyjną można delikatnie oczyścić szczotką.