Domofon, niezbędny strażnik prywatności

O ich przydatności nie trzeba nikogo przekonywać. Domofony nie tylko dają poczucie, lecz wręcz gwarantują bezpieczeństwo. Są także ogromną wygodą. Czym kierują się potencjalni użytkownicy przy wyborze domofonu? Jakie mają oczekiwania? Zapraszamy do lektury.

Domofon, zastosowanie

Domofon to stosunkowo niewielkie urządzenie instalowane bezpośrednio przed wejściem do domu lub na furtce posesji. W odróżnieniu od tradycyjnego pukania nie irytuje i nie niepokoi. Przeciwnie, świadomość możliwości kontaktu głosowego z przybyszem sprawia, iż niemal każda wizyta traktowana jest z życzliwością i zainteresowaniem.

Poza tym miło jest mieć pewność, iż nikt niepowołany nie dostanie się na teren posiadłości czy klatki schodowej.

Bogate wzornictwo sprawia, iż domofony z łatwością można dostosować do aranżacji około domowej, często stanowią też jej ozdobę.

Nie sposób nie wspomnieć przy okazji o nader wygodnym sterowaniu zamkiem wejściowym z poziomu hallu lub przedpokoju, bez konieczności wychodzenia z domu. Unika się dzięki temu nie zawsze przyjemnych spacerów w strugach deszczu, by otworzyć furtkę.

Domofon, jaki wybrać?

domofon

Osoby wstrzymujące się z zakupem domofonu najczęściej wskazują następujące uzasadnienia:

  • cena urządzenia;
  • niewiedza, jaki domofon wybrać;
  • obawy o stopień komplikacji montażu.

W tym miejscy wypada stwierdzić, iż są to swego rodzaju mity, powstałe prawdopodobnie w wyniku usprawiedliwionej niewiedzy.

Za przykład może posłużyć Z1 Zestaw domofonowy podstawowy z zasilaczem – Elfon, którego cena detaliczna wynosi zaledwie 153,75 zł. Zatem jednorazowy wydatek jest porównywalny do średniego miesięcznego abonamentu telefonicznego.

Na decyzję, jaki domofon wybrać powinna mieć wpływ w pierwszym rzędzie liczba lokatorów zamieszkujących budynek. Ogólną cenę urządzenia można w takim wypadku solidarnie podzielić z innymi mieszkańcami, obniżając w ten sposób obciążenie jednej rodzinny.

Zestawy domofonowe:

  • Zestawy domofonowe 1-rodzinne;
  • Zestawy domofonowe wielorodzinne;
  • Zestawy domofonowe bezprzewodowe i GSM.

Dopiero w dalszej kolejności klienci powinni rozważyć kwestię designu aparatu wraz z dodatkowymi udogodnieniami. Mianowicie, mowa o podświetleniu klawiatury, czytniku zbliżeniowy, szyfratorze itp.

Wbrew obawom, montaż domofonu nie powinien sprawić szczególnych trudności. Dokonując zakupu, warto upewnić się, że dostawca udostępnia możliwość konsultacji technicznej. Będzie to nie tylko doskonałym wsparciem, lecz także świadczy o wysokim profesjonalizmie firmy i trosce o klienta.

Domofony przystosowane są do instalacji natynkowej lub podtynkowej, przy czym montaż najprostszego zestawu nie powinien zając więcej czasu, aniżeli dwie, trzy godziny.

Domofon, budowa

Korzystając z uprzejmości i doświadczenia personelu sklepu EC System, warto zapoznać się z budową i funkcjonalnością jednego z prezentowanych przez firmę domofonów.

Zes FAM-P-2NPZSACC – Zestaw domofonowy dla 2 lokatorów z szyfratorem i czytnikiem zbliżeniowym – ACO składa się z:

  • panelu domofonowego;
  • dwóch unifonów cyfrowych;
  • transformatora.

Panel wyposażony jest w dwa przyciski wywołania, szyfrator oraz czytnik zbliżeniowy. Ponadto dostępna jest akustyczna i optyczna sygnalizacja funkcji panelu, szczególna pożądana przez osoby niepełnosprawne. Mogą one także otwierać drzwi automatycznie lub zdalnie bez konieczności odbierania rozmów.

Szyfrator pozwala na otwarcie drzwi lub bramu bez użycia kluczy. Jednocześnie blokuje zamek w przypadku nieautoryzowanej próby wejścia przez osobę do tego nieupoważnioną.

Czytnik w domofonie umożliwia wykorzystanie np. breloka lub karty. Zbliżenie ich do czytnika autoryzuje lokatora, odblokowując elektronicznie zamek.

Unifon jest urządzeniem akustycznym umieszczonym wewnątrz budynku, umożliwiającym komunikację głosową z osobami na zewnątrz.

Domofon, funkcjonalność

Za pośrednictwem automatyki domowej użytkownik może kontrolować pracę urządzeń zewnętrznych takich jak brama, szlaban, oświetlenie, a nawet rolety.

Konfiguracja dokonywana jest indywidualnie, zgodnie z preferencjami mieszkańców. Bezpłatne oprogramowanie dostępne jest z poziomu panela lub komputera poprzez łącze USB.

Funkcjonalność sprzętu można zwiększać dzięki wbudowanej obsłudze wielu modułów. Zes FAM-P-2NPZSACC jest kompatybilny z urządzeniami cyfrowymi z grup: CDN, Inspiro oraz Familio P/PV.

Domofon, czy warto?

Cena prostego domofonu jest doprawdy znikoma, biorąc pod uwagę komfort i bezpieczeństwo, jakie dzięki niemu są zapewnione. Nawet w przypadku droższych modeli trudno znaleźć odpowiedni przelicznik, kiedy na szali jest dorobek całego życia i zdrowie mieszkańców.

W przypadku budowy nowego domu koszt instalacji bogatego w funkcje domofonu będzie zaledwie ułamkiem promila ogólnego kosztu inwestycji, zatem decyzja wydaje się oczywista.

Dodać należy, że w przypadku montażu gotowych zestawów unika się konieczności poszukiwania kompatybilnych urządzeń, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces instalacji.

Zatem, czy warto?

Nie tylko warto, lecz nawet trzeba. I to jak najszybciej.

4.5/5 - (2 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl