Domagają się zmian w ustawie o TBS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oceń treść)
Loading...

W maju do sądu wpłynął wniosek o upadłość Lubelskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkańcy obawiają się o swoje mieszkania. Domagają się zmian w ustawie o TBS, które zagwarantują im prawo własności i pierwszeństwo przy zakupie.

Do LTBS należy pięć bloków na osiedlu Botanik w których mieszka około 2000 osób. W listopadzie mieszkańcy spotkali się z członkami komisji „Przyjazne państwo”. Żądają zmian w ustawie z 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, regulującej funkcjonowanie TBS-ów.

– W tej chwili ustawa nie gwarantuje nam żadnych praw – mówi mieszkanka Botanika pani Alina, jedna z inicjatorek nowelizacji ustawy. – Obawiamy się, że w razie upadłości ktoś może wykupić zasoby mieszkaniowe razem z mieszkańcami i podnieść czynsz. Poza tym w takim przypadku jesteśmy ostatni na liście wierzycieli – wylicza. Lokatorzy chcą też mieć zagwarantowane prawo własności i pierwszeństwo przy zakupie mieszkań.

Przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o TBS zajmuje się teraz ministerstwo infrastruktury. Jeśli nie uda się doprowadzić do zmian, mieszkańcy zapowiadają, że w całym kraju zbiorą 100 tys. podpisów i zgłoszą obywatelski projekt.

Koniecznie sprawdź  Lokatorzy upadłego TBS Inwestor w Koninie protestują

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*