Domagają się zmian w ustawie o TBS

W maju do sądu wpłynął wniosek o upadłość Lubelskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkańcy obawiają się o swoje mieszkania. Domagają się zmian w ustawie o TBS, które zagwarantują im prawo własności i pierwszeństwo przy zakupie.

Do LTBS należy pięć bloków na osiedlu Botanik w których mieszka około 2000 osób. W listopadzie mieszkańcy spotkali się z członkami komisji „Przyjazne państwo”. Żądają zmian w ustawie z 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, regulującej funkcjonowanie TBS-ów.

– W tej chwili ustawa nie gwarantuje nam żadnych praw – mówi mieszkanka Botanika pani Alina, jedna z inicjatorek nowelizacji ustawy. – Obawiamy się, że w razie upadłości ktoś może wykupić zasoby mieszkaniowe razem z mieszkańcami i podnieść czynsz. Poza tym w takim przypadku jesteśmy ostatni na liście wierzycieli – wylicza. Lokatorzy chcą też mieć zagwarantowane prawo własności i pierwszeństwo przy zakupie mieszkań.

Przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o TBS zajmuje się teraz ministerstwo infrastruktury. Jeśli nie uda się doprowadzić do zmian, mieszkańcy zapowiadają, że w całym kraju zbiorą 100 tys. podpisów i zgłoszą obywatelski projekt.

Rate this post