Czym są falowniki i gdzie znajdują zastosowanie?

Falownik jest urządzeniem służącym do kierowania prędkością obrotową silników. Zmienia prąd stały na przemienny z regulowanym napięciem i częstotliwością. W mowie potocznej określenie falownik i przemiennik częstotliwości używane są zamiennie.

Odnosząc to natomiast do praktyki – falownik jest jedynie częścią przemiennika częstotliwości. Stanowi on jednak bardzo ważny jego element i realizuje najważniejsze zadanie dla użytkownika. Jego funkcjonalność posiada kluczową wartość dla przemiennika częstotliwości.

Falowniki wykorzystywane są w przemyśle do sterowania prędkością obrotową silników napędzających taśmociągi, pompy, wentylatory. Na co dzień możemy je także spotkać między innymi w tramwajach, samochodach elektrycznych, fotowoltaice, bramach automatycznych, pralkach, wentylatorach, wirówkach itd.

Aby dowiedzieć się więcej na temat falowników zapraszamy serdecznie do przeczytania dalszej części artykułu, w której opiszemy czym charakteryzują się falowniki skalarne oraz wektorowe.

Szeroka oferta wysokiej jakości falowników

falowniki

Wysokiej jakości falowniki dostępne są w sklepie Elektrogiełda, funkcjonującym zarówno stacjonarnie, jak i na platformie internetowej. Pełna oferta sklepu dostępna jest na stronie internetowej https://elektrogielda.com/. Elektrogiełda prócz wysokiej jakości produktów od sprawdzonych producentów, oferuje również w pełni profesjonalne, fachowe doradztwo.

Szeroki asortyment różnorodnych produktów pozwala na znalezienie urządzeń o preferowanych parametrach, które idealnie odnajdą się w konkretnych zastosowaniach. Oferta sklepu obejmuje nie tylko falowniki, ale również mierniki, przetworniki, rozłączniki, różnicówki, regulatory temperatury, przepusty kablowe, korytko kablowe i wiele innych urządzeń.

Falownik skalarny – gdzie znajduje zastosowanie?

Falownik skalarny jest urządzeniem znajdującym zastosowanie między innymi w sprężarkach, dmuchawcach, pompach czy wentylatorach. Stosowany jest on w prostych aplikacjach. Zasada działania falownika skalarnego sprowadza się do utrzymania stałego stosunku U/f. Tego typu falowniki mogą być wykorzystywane w aplikacjach wielosilnikowych.

Falownik wektorowy – gdzie znajduje zastosowanie?

Falownik wektorowy umożliwia bardzo dokładną i precyzyjną regulację prędkości oraz kontrolę momentu obrotowego silnika. Tego typu urządzenia wykorzystywane są przy sterowaniu silnikami elektrycznymi, podnośnikami, dźwigami, nawijarkami, przenośnikami, mikserami, wirówkami itd.

Pośród falowników ze sterowaniem wektorowym możemy wyróżnić sterowanie bezczujnikowe, a także ze sprzężeniem zwrotnym. To co warto wspomnieć, to fakt iż falowniki wektorowe są zdolne do działania w trybie skalarnym. Właśnie tryb skalarny jest zazwyczaj ustawiony w nastawach fabrycznych jako domyślny.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl