Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

W ostatnich latach wiele mówi się o pompach ciepła, szczególnie w obliczu rządowego wycofywania wsparcia dla kotłów węglowych. Entuzjaści tego rozwiązania wskazują je jako bardzo ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla innych znanych systemów ogrzewania.

Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy faktycznie dobrze zastępuje kotły węglowe i gazowe oraz ogrzewanie elektryczne? Sprawdzamy, czy pompa ciepła się opłaca! Przedstawiamy jej największe zalety, ale także wady i koszt całej inwestycji.

Pompa ciepła – wady i zalety

Zastanawiając się, czy warto wybrać pompę ciepła, najlepiej jest przeanalizować listę wszystkich wad oraz zalet, z którymi wiąże się przerzucenie na taką formę ogrzewania budynku. Zaczniemy od tych pierwszych – i już na wstępie możemy zaznaczyć, że jest ich niewiele, szczególnie w stosunku do korzyści, które daje pompa ciepła.

czy-warto-zainwestowac-w-pompe-ciepla

Wady pompy ciepła:

  • Koszt samej pompy (zakupu urządzenia oraz jego instalacji) jest wyższy niż w przypadku kotła gazowego albo węglowego.
  • Pompy ciepła pracują głośniej od kotłów gazowych oraz węglowych, choć poziom hałasu zależy od konkretnego modelu. Niektóre urządzenia, jak np. pompy ciepła Immergas typu monoblok Magis M4, przełamują tę „zasadę”. Marka Immergas stosuje bowiem system jednowentylatorowy, dzięki któremu wskazany model należy do najcichszych na rynku – poziom ciśnienia akustycznego to 45 dB(A), a w przypadku Magis Pro 4 V2 – nawet 44 dB(A).
  • Praca pompy ciepła jest uzależniona od dostępności energii elektrycznej. W przypadku długotrwałej przerwy w dostawie prądu urządzenie nie będzie pracować. To jednak problem, który można rozwiązać, wyposażając się w agregator prądotwórczy albo inwestując w panele słoneczne pracujące w systemie off-grid.

Zalety pompy ciepła:

  • Pompa ciepła nie wymaga posiadania osobnego pomieszczenia (np. kotłowni). Może być zatem umieszczona np. w pralni.
  • Pompa ciepła nie wykorzystuje w swojej pracy żadnego paliwa. Nie trzeba zatem regularnie kupować węgla lub płacić za gaz.
  • Pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe. Nie trzeba jej czyścić czy rozpalać ognia; wystarczy określić oczekiwany poziom grzania.
  • Pompa ciepła to również korzyści dla środowiska. Jej praca jest w pełni ekologiczna, nie emituje szkodliwych spalin i nie zanieczyszcza powietrza czy gleby. Do ogrzewania wykorzystuje energię odnawialną – wodę, powietrze lub ciepło z gleby. Co więcej, przy współpracy z panelami słonecznymi, użytkowanie pompy ciepła może być praktycznie bezpłatne. Urządzenie nie będzie bowiem pobierać energii elektrycznej do jej zasilania, tylko skorzysta z tej słonecznej.
  • Pompa ciepła zapewnia wysokie bezpieczeństwo ogrzewania budynku. W jej przypadku nie istnieje ryzyko wybuchu, pożaru lub ulatniania się gazu albo czadu.
  • Najlepsze pompy ciepła są wielofunkcyjne. Część modeli, w tym znajdujące się w ofercie marki Immergas, mają nie tylko funkcję ogrzewania budynku, ale również chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.
  • Pompa ciepła zajmuje niewiele miejsca. Zarówno urządzenie typu monoblok, jak i obie jednostki w wersji split nie potrzebują dużej przestrzeni do ich montażu. Jak wspomnieliśmy, nie trzeba też poświęcić dodatkowego miejsca na przechowywanie węgla czy paliw drzewnych.

Czy pompa ciepła się opłaca? Kwestie finansowe

Pompa ciepła bez wątpienia jest inwestycją – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Po dokładnym sprawdzeniu ile kosztuje jej eksploatacja oraz sama instalacja, można szybko dojść do wniosku, że wkład finansowy szybko się zwraca i ostatecznie zamienia w spore oszczędności. A zatem – ile to kosztuje?

Na samą pompę ciepła trzeba wydać od ok. 15 do ok. 40 tysięcy zł, zależnie od typu oraz modelu urządzenia. Inną cenę będzie miała pompa powietrzna, inną gruntowa i wodna; podobnie z monoblokami, splitami i nowoczesnymi pompami hybrydowymi, do których potrzebny jest kocioł gazowy. Na koszt pompy wpływa również jej moc, a tę dobiera się według wielu różnych czynników, takich jak powietrznia budynku czy jego klasa energetyczna.

Dochodzą do tego koszty montażu, które również uzależnia rodzaj urządzenia. Całkowity wydatek może zatem sięgać od ok. 30 do ok. 80 tysięcy zł. Co jednak istotne, całe przedsięwzięcie jest objęte dofinansowaniem w ramach Programu Czyste Powietrze. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie w postaci nawet 37 tysięcy zł dotacji do inwestycji.

Koszty eksploatacyjne przynoszą jednak ogromne oszczędności. Do ich wyliczenia weźmiemy przykładowy budynek o powierzchni 100 m2, którego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 120 kWh/m2, pompę zużywającą 1kW prądu do wyprodukowania 4 kW energii grzewczej oraz średnią roczną cenę za kilowatogodzinę wynoszącą 77 gr w taryfie G11. Średni roczny koszt ogrzania pompą ciepła naszego przykładowego budynku wyniesie 2310 zł.

Odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła się opłaca, brzmi zatem: zdecydowanie tak.

Artykuł sponsorowany.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl