Czy warto mieć w domu ekspres do kawy? a jeśli tak – to jaki?

Kawa z ekspresu smakuje zupełnie inaczej niż kawa zalana wrzątkiem w kubeczku – to wie z pewnością każdy, ale nie każdy ma świadomość, że espresso parzone pod ciśnieniem jest też znacznie zdrowsze niż zwykła “fusiara”. Napar przygotowany w ekspresie nie zawiera fusów, za to jest o wiele bogatszy w cenne antyoksydanty, zwłaszcza jeśli ziarna kawy mielimy tuż przed parzeniem.

Kawa z ekspresu smakuje jak napój zamówiony w restauracji, a posiadając takie urządzenie w domu, możemy cieszyć się tym smakiem i aromatem w dowolnej chwili.

Każdy miłośnik kawowego naparu z pewnością będzie zachwycony działaniem odpowiednio dobranego ekspresu i nie pożałuje ani jednej złotówki wydanej na jego zakup. Pytanie brzmi: jaki model wybrać?

czy-warto-miec-ekspres-do-kawy-w-domu

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy to ekspres ciśnieniowy półautomatyczny, czyli urządzenie, które przygotuje dla nas espresso, ale dopiero po tym, jak zmielimy kawę i umieścimy ją w specjalnej kolbie. Kolba takiego ekspresu wyposażona jest w sitko, przez które sprzęt przetłoczy niemal wrzącą wodę pod wysokim ciśnieniem, pozwalając nam uzyskać wolne od fusów, aromatyczne espresso.

ekspres-kolbowy

Ekspresy kolbowe polecane są tym, którzy chcą cieszyć się smakiem kawy jak z kawiarni, jednocześnie zachowując pełną kontrolę nad procesem jej przygotowania. Takie urządzenia pozwalają użytkownikowi na pewną swobodę – to on decyduje, jak zmieli ziarna i jaką ilość naparu przygotuje do swojej ulubionej kawy.

Ich zaletą jest też niska cena oraz prostota działania, a co za tym idzie mniejsza awaryjność. Poza tym ekspres kolbowy może zostać wyposażony w dyszę do spieniania mleka, dzięki której z pomocą urządzenia przygotujemy nie tylko zwykłą czarną kawę, ale również kremowe kawy mleczne z puszystą pianką. 

Ekspres do kawy z młynkiem

Ekspres do kawy z młynkiem może być zarówno ekspresem kolbowym, jak i automatycznym, czyli takim, który wybraną kawę przygotowuje za dotknięciem przycisku, w pełni samodzielnie. Obecność młynka przy ekspresie będzie jednak korzystna zarówno w przypadku modeli kolbowych, jak i automatycznych.

Niemiecki-Ekspres-cisnieniowy-do-kawy-z-mlynkiem

Najbardziej aromatyczna i najzdrowsza jest bowiem kawa świeżo zmielona (i świeżo palona). Podczas mielenia z ziaren wydobywają się związki aromatyczne, ale również wspomniane już cenne dla zdrowia antyoksydanty.

Kawa, którą zmielimy samodzielnie tuż przed parzeniem będzie najsmaczniejsza, najbardziej bogata w prawdziwy kawowy aromat oraz najzdrowsza dla naszego organizmu.

Warto zauważyć również, że mieląc kawę samodzielnie, mamy wpływ na jej stopień rozdrobnienia, a to również decyduje o smaku i aromacie naparu. Wybierając ekspres do kawy z młynkiem lub sam młynek, należy sięgać po dobrej jakości modele żarnowe, które nie powodują podgrzewania ziaren.

W przeciwnym razie kawa straci część aromatu już w trakcie rozdrabniania. Trzeba mieć też świadomość, że ich praca będzie głośniejsza – żaden młynek nie jest idealnie wygłuszony.

Ekspres do kawy do zabudowy

Szukając idealnego ekspresu do kawy, warto wziąć pod uwagę również model do zabudowy, czyli taki, który wkomponujemy w ścianę kuchni, czyniąc go stałą częścią wyposażenia. Z pewnością jest to rozwiązanie najbardziej estetyczne, choć warto wspomnieć, że również najbardziej kosztowne.

ekspres-do-kawy-do-zabudowy

Poza tym, decydując się na zakup ekspresu do zabudowy, znacząco ograniczamy swoje możliwości wyboru. Do zabudowy produkuje się bowiem przede wszystkim ekspresy ciśnieniowe automatyczne lub kapsułkowe. Czym różnią się takie modele?

Z reguły, ekspres kapsułkowy jest tańszy w zakupie, a droższy w eksploatacji. Umieszcza się w nim gotową mieszankę kawową w formie kapsułki – to właśnie ona podnosi koszt użytkowania urządzenia. Obsługa takich urządzeń jest prosta i wygodna, choć wiele osób zarzuca im nieekologiczność, ponieważ kapsułki pakuje się hermetycznie w jednorazowe opakowania.

Mimo wszystko, kapsułkowe ekspresy cieszą się sporą sympatią, ponieważ wybór kapsułek kawowych jest naprawdę duży, a dzięki temu pozwala nam cieszyć się wymarzonym smakiem kawy w dosłownie kilka minut od uruchomienia urządzenia.

Kawy zamknięte w kapsułkach to zarówno napary czarne, jak i mleczne, a nawet kakao czy gorąca czekolada. Korzystanie z takich modeli ekspresów jest z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem, choć nie najbardziej ekonomicznym.

Większą popularnością cieszą się więc ekspresy ciśnieniowe automatyczne, do zabudowy. One również nie sprawiają problemów z obsługą, ponieważ są sterowane za pomocą przycisków i samodzielnie przygotowują kawę czarną lub mleczną. Z reguły pozwalają na wybór stopnia zmielenia ziaren, poziomu intensywności parzenia, ilości naparu kawowego i ilości mleka.

Dysponują różnymi programami pracy, typu „espresso”, „cappuccino” czy „caffe latte”. Za atut uznawane są w nich również automatyczne programy samoczyszczenia czy przycisk do przygotowywania zaprogramowanego indywidualnie napoju.

Chociaż ekspres automatyczny jest najdroższy, to gwarantuje użytkownikowi łatwą obsługę, szeroki wybór parametrów napoju i kontrolę nad kosztami eksploatacji, ponieważ te zależą głównie od rodzaju (i ceny) stosowanej w nich kawy. 

4.7/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl