Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Czy warto inwestować w pompę ciepła? Zainteresowanie pompami ciepła pojawiło się jeszcze przed drastycznym wzrostem cen węgla czy gazu.

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bowiem rozwiązaniem ekologicznym i bardzo wygodnym. Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy taka inwestycja może im się zwrócić. Czy pompa ciepła się opłaca?

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła montuje się głównie w domach jednorodzinnych. Z reguły wykorzystują one do działania około 75% zielonej energii ze środowiska, a jedynie 25% energii elektrycznej. Są polecane przede wszystkim tym, którzy nie mogą ogrzewać domu gazem.

pompa-ciepla

Pompa ciepła działa poprzez wymuszenie przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła:

 • pompa woda-woda,
 • pompa grunt-woda,
 • pompa powietrze-woda. 

Największą popularnością cieszy się pompa powietrze-woda, ponieważ nie wymaga wykonania odwiertu i jest stosunkowo niedroga. Przykładowo, pompy ciepła Buderus [https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Buderus.htm] o mocy 11 kW można zamontować w domu za kwotę około 45 – 50 tysięcy zł. 

Korzyści korzystania z pompy ciepła

Zanim odpowiemy na pytanie, czy opłaca się zainstalować pompę ciepła w domu, warto przedstawić inne zalety takiego sposobu ogrzewania domu, czyli wszystkie korzyści użytkowania pompy ciepła, a zaliczamy do nich:

 • ekologiczność – pompy ciepła są przyjazne środowisku,
 • oszczędność czasu i wygoda obsługi – urządzenia działają automatycznie, nie trzeba dorzucać do nich paliwa jak do kotła,
 • możliwość stworzenia domu energooszczędnego – pompy ciepła najczęściej łączy się z fotowoltaiką i ogrzewaniem podłogowym, co pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej i zmniejszyć straty ciepła, 
 • komfort obsługi – pompy ciepła są sterowane automatycznie, niekiedy nawet za pomocą aplikacji na telefon, co pozwala dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach z poziomu kanapy,
 • możliwość uniezależnienia się od dostawców ciepła – dom staje się samowystarczalny,
 • niski poziom awaryjności urządzeń,
 • brak konieczności zakupu i składowania opału,
 • bezpieczeństwo, w tym zwłaszcza brak zagrożenia pożarowego.

W dzisiejszych czasach największym atutem pomp ciepła wydaje się oszczędność i ekologiczność tego rozwiązania. Korzystając z takiego ogrzewania, właściciel domu nie musi martwić się o rosnące ceny opału.

Zyskuje też bezobsługowe źródło ciepła, które latem może pełnić rolę klimatyzatora. Funkcje te łączą między innymi pompy ciepła Daikin [https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Daikin.htm] – (pompy powietrze-powietrze), wyróżniające się na rynku swoim designerskim wyglądem. 

Czy pompa ciepła się opłaca?

Na chwilę obecną, ogrzewanie pompą ciepła to najtańsze dostępne rozwiązanie. Taki sposób ogrzewania domu jest korzystniejszy od ogrzewania na prąd, a nawet od ogrzewania gazowego. Najwyższe koszty wiążą się oczywiście z instalacją pompy ciepła. W ramach takiej inwestycji należy zlecić wykonanie lub zakupić:

 • pompę ciepła, czyli urządzenie główne, 
 • zbiornik c.w.u,
 • “dolne źródło”. 

Pompa ciepła o mocy 7–10 kW, którą zaleca się do domów o powierzchni do 200 m², kosztuje około 15 000 zł. Zbiornik c.w.u. może kosztować od 2 do 6 tysięcy zł, a dolne źródło energii w zależności od wybranego systemu od 3 do 15 tysięcy zł. Pozostałe elementy systemu, czyli pompy obiegowe czy armatura instalacyjna wraz z montażem to koszt do 8000 zł. Tutaj warto wskazać, iż podobną cenę należy uiścić za wykonanie instalacji gazowej. 

Łączny koszt instalacji pompy ciepła w oparciu o powyższe obliczenia to kwota od 25 do 44 tysięcy złotych. Dla porównania, wykonanie instalacji ogrzewania gazowego może być o około 10 – 20 tysięcy zł tańsze, choć zdarza się, że koszty te okazują się porównywalne.

Warto zaznaczyć przy tym, że nawet jeśli koszt inwestycji w pompę ciepła będzie wyższy, to i tak zwróci się po maksymalnie 10 latach, ponieważ rok eksploatacji takiego urządzenia jest o połowę tańszy niż w przypadku ogrzewania gazowego.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wiedząc, że pompa ciepła to opłacalne rozwiązanie, warto zastanowić się jeszcze, który wariant pompy ciepła będzie najlepszy w danym przypadku. Oto krótka charakterystyka dostępnych urządzeń:

Pompa typu woda-woda jest najmniej uzależniona od warunków atmosferycznych. Energię do ogrzewania czerpie z głębokich wód gruntowych. Jest więc urządzeniem pracującym stabilnie i wydajnie. Poleca się je do domów o dużym zapotrzebowaniu cieplnym. Minusem takich pomp ciepła jest konieczność budowy dwóch lub trzech studni, co wiąże się z dużymi kosztami. Jej układ wymaga też nadzorowania i czyszczenia. 

Pompy woda-powietrze pobierają energię z powietrza i przenoszą ją do czynnika wodnego. Jest to system tańszy w instalacji i zdecydowanie prostszy w działaniu. Urządzenia tego typu sprawdzają się do ogrzewania wody użytkowej, ale mogą okazać się niewystarczające do ogrzania całego domu, zwłaszcza przy niskich temperaturach powietrza zimą. Przykładowo, pompy ciepła LG [https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Lg.htm] działają w temperaturze do maksymalnie -25 stopni Celsjusza.

Pompa gruntowa pobiera energię z gruntu, a pracuje w oparciu o dwa rodzaje kolektorów. Kolektory pionowe są wydajniejsze, ale wymagają wykonania głębokich odwiertów. Kolektory poziomie montuje się poniżej linii przemarzania gruntu, która jest różna w zależności od regionu kraju. Są one mniej wydajne (zazwyczaj), ale tańsze. 

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl