Co na dach – ekspert Florian Centrum podpowiada

Zastanawiasz się, jakie pokrycie dachu sprawdzi się najlepiej? To ważna decyzja, którą warto podjąć już na etapie tworzenia projektu budynku. Od rodzaju materiału zależy bowiem stopień termoizolacyjności obiektu i odporności na czynniki atmosferyczne.

Do krycia dachów dwuspadowych typowych zwykle można zastosować różnego typu materiały. Jeśli natomiast ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, bo na przykład kąt nachylenia jest nietypowy, wybór może być ograniczony. Jakie pokrycie dachu wybrać?

Pokrycie dachu – podstawowe informacje

Pokrycie dachu

Pokrycie dachu to materiał, który znajduje się na samym wierzchu konstrukcji. Z tego powodu ma stały kontakt ze szkodliwymi czynnikami, głównie atmosferycznymi.

Jest także narażony na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane, chociażby przez spadające gałęzie czy grad. Rodzaj pokrycia dachowego musi być zatem uzależniony od warunków panujących w otoczeniu obiektu.

Warto uwzględnić również kształt dachu i typ więźby dachowej, ponieważ nie każde pokrycie sprawdzi się wszędzie. Prosty dwuspadowy dach jest zwykle najłatwiejszy do wykonania, a jego koszt stosunkowo niski.

Dachy płaskie są natomiast nieco bardziej wymagające. Nie sprawdzi się w ich przypadku dachówka cementowa lub wszelkie rodzaje dachówek ceramicznych. Materiały te wymagają spadku około 20 stopni, aby zachować pożądane właściwości.

Co na dach – rodzaje materiałów

Większość osób wybierających projekt domu stawia na ekonomiczne rozwiązania, również w kontekście kształtu dachu. Pamiętaj, że połacie o prostokątnym kształcie najłatwiej wykonać, a ich montaż jest najszybszy i najtańszy.

Jakie pokrycie wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane materiały.

  • Pokrycia dachowe bitumiczne – należą do nich dachówki, płyty faliste, papa i gont bitumiczny. Ich trwałość jest szacowana na około 30 lat, a układanie tego rodzaju pokryć jest łatwe i szybkie. Nie zawsze jednak pasują one do stylu domu. Atutem jest cena pokrycia, która nie należy do wysokich.
  • Pokrycie dachowe – blachodachówka – element spotykany na dachach domów o różnych projektach. Jest to pokrycie uniwersalne, o przystępnej cenie za metr kwadratowy (dachówka ceramiczna jest znacznie droższa). Pokrycie z blachodachówkijest lekkie i nie wymaga bardzo solidnej konstrukcji nośnej.
  • Pokrycie dachowe – dachówka – dachówki ceramiczne należą do najdroższego typu pokryć dachowych. Można kupić je w naturalnym kolorze lub w wersji fabrycznie patynowanej. Ich wybór jest szeroki. Są wysoce odporne na promieniowanie UV i świetnie prezentują się przez wiele lat.
  • Pokrycie dachowe – blachy na rąbek stojący i trapezowe. Dach z blachy trapezowej lub na rąbek może jednak wyglądać bardzo okazale i nowocześnie. Taki materiał tworzy jednolitą płaszczyznę, odporną na wiele szkodliwych czynników. Doskonale współgra z oknami dachowymi i sprawdza się w warunkach dużej wilgotności. Blachy dostępne są w wielu wariantach, a ich zaletą jest łatwość montażu.

Czym pokryć dach – stawiaj na sprawdzone rozwiązania

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić dachówki betonowe, czy interesuje Cię blacha trapezowa, wybieraj materiały od godnych zaufania producentów. Podczas budowy domu lub wymieniania starego pokrycia na nowe, zwracaj uwagę przede wszystkim na jakość pokrycia, trwałość i właściwe dobranie go do danego typu dachu.

Przejrzyj ofertę firmy Florian, w której znajdziesz różne warianty blachy na pokrycie dachu. To gwarancja najwyższej jakości i wytrzymałości przez wiele lat.

Co na dach – podsumowanie

Wybór materiału na dach nie należy do łatwych zadań. Pamiętaj, że zawsze powinien być on dobrany do cech konstrukcyjnych połaci dachowych oraz stylu, w jakim utrzymany jest budynek.

Możesz wybrać różne rodzaje produktów – dachówkę ceramiczną, gont drewniany lub blachodachówkę. Zawsze jednak zwracaj uwagę na ich parametry i to, czy zapewnią Twojemu dachowi właściwy stopień izolacji termicznej oraz prawidłowe odprowadzanie wilgoci.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl