Budowa mieszkań TBS finansowana z UE

Paweł Wojtusiak młody student Sosnowca wpadł na pomysł, który może zrewolucjonizować polskie budownictwo. Za pieniądze z Unii Europejskiej można budować w Polsce mieszkania. Szczegóły projektu ma otrzymać nowy komisarz UE ds. budżetu, Janusz Lewandowski.

– Zdziwiłem się, analizując na co idą pieniądze z Brukseli. Dzięki różnej maści programom Unia współfinansuje drogi dojazdowe, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, a od roku nawet termomodernizację. Ba, można znaleźć program, dzięki któremu nieruchomości otoczymy wianuszkiem kamer monitoringu, ale nie ma funduszu, który wspomógłby budowę domów do tej całej infrastruktury – mówi Wojtusiak.

Pomysł już podchwycili posłowie ze wszystkich opcji politycznych. Również europarlamentarzyści dostrzegli w nim potencjał. Prof. Adam Gierek przygotowuje w tej sprawie interpelację.

– To naprawdę świetny pomysł, dlatego objąłem go patronatem. Chcę jeszcze w grudniu złożyć stosowną interpelację w tej sprawie. Liczę, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego także zainteresuje się tematem i udadzą nam się negocjacje budżetowe z Unią – mówi poseł PO z Sosnowca Jarosław Pięta.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w grudniu Sejm przyjmie rezolucję w sprawie Narodowego Programu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego na lata 2010-2020. Jednym z narzędzi do realizacji programu ma być pozyskiwanie funduszy unijnych na ten cel. Rezolucja zakłada, że do połowy przyszłego roku powstanie rządowy program w tej sprawie.

Rate this post