Bon na zasiedlenie dla młodych bezrobotnych

Młoda osoba bez pracy, która zdecyduje się na przeprowadzkę do innego miasta za pracą, będzie mogła otrzymać nawet 7 tys. zł na wynajem mieszkania. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia.

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 13,5%. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wciąż przekracza 2,18 mln osób, z czego 1 mln nie ukończył 35 roku życia. Nowym instrumentem walki z bezrobociem ma być bon na zasiedlenie, skierowany do tych, którzy znaleźli pracę poza stałym miejscem zamieszkania i chcą się przeprowadzić.

Bon na zasiedlenie

Aby otrzymać pomoc ze strony państwa należy przenieść się do miasta, które oddalone jest od dotychczasowego miejsca zamieszkania o przynajmniej 80 kilometrów, albo czas dojazdu w dwie strony zajmuje więcej niż trzy godziny. Warunkiem jest otrzymanie pracy z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym i przedstawienie umowy lub obietnicy jej zawarcia na minimum 6 miesięcy. Od umowy muszą być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.
Wysokość pomocy to 200 procent średniego wynagrodzenia, co na dzień dzisiejszy daje ponad 7.200 zł.

Dużo młodych ludzi z małych miejscowości nie stać na to, by opuścić miejsce zamieszkania, nawet jeżeli wiedzą, że w sąsiednich miastach czeka na nich atrakcyjna posada. Czy program okaże się skuteczny i dzięki niemu spadnie bezrobocie, bo młodzi ludzie zaczną podejmować pracę w nowych miejscach – okaże się dopiero za kilka miesięcy.

Rate this post