Błędy w zmywarce – jak je rozwiązać?

Święta, święta i po świętach, a jak po świętach to góra naczyń do zmywania.

W ferworze przygotowań i porządków najgorsze, co może się stać to… kod błędu w zmywarce. Nim jednak wpadniesz w panikę, że w Nowy Rok nikt ci nie przyjedzie z naprawą, sprawdź, czy może jednak jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problem.

Rozwiązanie najczęstszego błędu znajdziesz na: https://remontujemysami.pl/zmywarka-nie-konczy-programu-co-robic/

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że widząc kombinację liter i cyfr na wyświetlaczu swojego sprzętu, nie potrzebujemy kryptologa a instrukcji obsługi naszego urządzenia. Tam z pewnością wszystkie kody są objaśnione. Błędy w zmywarce są całkiem powtarzalne, a tym samym w wielu urządzeniach rozwiązania są podobne, jeśli nie identyczne.

zmywarka

Problem tkwi jednak w tym, że dla tych samych usterek, kody mogą się różnić w zależności od producenta. Jeśli nie mamy instrukcji pod ręką, co jest całkiem zrozumiałe, nie pozostaje nam nic innego, jak przejść kolejno przez kilka uniwersalnych kroków lub poszukać rozwiązań w sieci.

Naszą interwencję najlepiej zacząć od klasycznego posunięcia, jakim jest reset urządzenia. Jak zrobić reset zmywarki? W zależności od producenta poszczególne kroki mogą się nieco różnić. W przypadku zmywarek Whirlpool oraz Amica należy zacząć od uchylenia drzwiczek.

Następnie należy przytrzymać przycisk reset, uruchomionego przez nas programu lub start (w zależności od marki i tego, jak wygląda nasz panel). W innych modelach otwieranie zmywarki nie jest konieczne. Można od razu wcisnąć odpowiedni guzik. Jeśli to nie pomogło, to warto wyłączyć zmywarkę na trzy minuty, a w ostateczności odpiąć ją od zasilania.

Powyższa metoda sprawdzi się jedynie w przypadku drobnych usterek typu nadmiernie zabrudzony filtr, niewłaściwy dopływ wody, zapchany odpływ czy kłopot z pompą. Dlatego też kolejne kroki, jakie powinno się podjąć w celu ustalenia, jakie błędy w zmywarce nas dotyczą, to po prostu kilku standardowych procedur: wyczyścić filtr, sprawdzić, czy nic nie blokuje spryskiwaczy wody, czy wąż nie jest wygięty, upewnić się, że nie wlało się do zmywarki nieodpowiednich środków. Można też zobaczyć, czy zawór wody w naszym domu jest odkręcony.

W wypadku, gdy wszystkie wymienione wyżej zadania mamy już za sobą, a kod błędu nadal się wyświetla, to oznacza, że problem, niestety, może być bardziej skomplikowany. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład, gdy widzimy kod E15. Jak usunąć błąd E15 w zmywarce Bosch lub Siemens?

Zacznij od opróżnienia zmywarki i odłączenia jej od zasilania. Wskazany kod sugeruje, że w urządzeniu doszło do wycieku do podstawy. Bywa jednak tak, że sama awaria została źle zdiagnozowana przez sprzęt, a prawdziwą przyczyną wyświetlenia błędu E15 może być niewłaściwa cyrkulacja powietrza w zbyt ciasno zabudowanym urządzeniu.

Jeśli mimo wszystko nasza interwencja nie pomaga, może to oznaczać, że doszło do rozszczelnienia wężyków i należy zgłosić sprawę do serwisanta, który wymieni uszczelkę.

Są takie błędy w zmywarce, które absolutnie nie powinny być naprawiane samodzielnie. Do takich kodów między innymi należą:

  • E09 (usterka podgrzewacza),
  • E19 (możliwe uszkodzenie głównego modułu),
  • E04 (awaria czujnika przepływu lub wtryskiwaczy).

Wskazane błędy w zmywarce wymagają specjalistycznego sprzętu lub rozkręcenia urządzenia. Ze względu na własne bezpieczeństwo, do takiej pracy najlepiej jest wezwać fachowca lub oddać sprzęt do naprawy do salonu firmowego, szczególnie, gdy zmywarka jest jeszcze na gwarancji.

Powyższe rady z pewnością rozwiążą standardowe problemy, jakich może nam przysporzyć zmywarka. Jeśli jednak zaliczasz się do grona tych, którym zmywarka postanowiła poważnie zastrajkować, to nie pozostaje ci nic innego, jak powiedzieć swoim gościom, że skoro się najedli, to niech teraz po sobie posprzątają.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl