W czwartek Senat RP poparł nowelizację ustawy, przewidującą wygaszenie programu „Rodzina na swoim” z końcem 2012 r. Senatorowie odrzucili poprawkę komisji rodziny, która przewidywała, że wnioski o preferencyjny kredyt będzie można składać do końca czerwca 2013 r.
Przyjęta za to została poprawka, zobowiązująca rząd do przedstawienia po wygaśnięciu programu „Rodzina na swoim” informacji o jego realizacji. Rząd ma też wskazać zamierzenia dotyczące wprowadzenia nowego systemu wsparcia rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
Uchwalona na początku czerwca przez Sejm nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje stopniowe wygaszanie programu „Rodzina na swoim”. Obniżona miałaby zostać także cena mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę. Zmiana zakłada, że z preferencyjnych kredytów mogłyby korzystać także osoby samotne – single w wieku do 35 lat. W ich przypadku przepisy ustawy dotyczyć będą mieszkań o powierzchni do 50 mkw. Ustawa określa też maksymalny wiek docelowy kredytobiorcy (tj. każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko) na poziomie 35 lat.
Zgłoszonymi przez Senat poprawkami zajmie się teraz Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przeczytaj także: Społeczne Grupy Mieszkaniowe nową formą budownictwa mieszkaniowego